Sizce çok fakir birisi başkalarına nasıl iyilik yapabilir?

Sizce çok fakir birisi başkalarına nasıl iyilik yapabilir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yaşadığımız hayat içerisinde kişinin var olduğunu, insan olduğunu ve yaşadığı ortamda başkaları ile ortak bir alan oluşturduğunu anlayabilmesi için başkasına yardımcı olması, iyi dileklerde bulunması gerekir. Aksi takdirde kişi tek başına kalacaktır. Toplu bir alanda yaşamamızın kurallarından biri de birbirimize destekçi olmamızdır.

İyilik kavramını düşündüğümüzde; biz bunu iki farklı gruba ayırabiliriz. İyilikleri; maddi ve manevi olarak iki kategoriye ayırarak, bu kategorilerini altında farklı iyilik seçeneklerini sunabilmekteyiz. İnsanın maddi olarak durumu olmadığı zamanlarda ya da fakir bir konumda ise bir başkasına maddi bir yardım yapabilmesi mümkün değildir. Zaten biz iyilik kavramını sadece maddi olarak kişilere yardım etmek olarak anlamamalıyız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sadece toplumsal kurallar içerisinde benimsenmiş bir durum değildir. Bu dinimizce de insanlara iyilikte bulunmak sadece maddi olarak gerçekleştirilmez. Yanımızdaki kişiye gülümsemeniz bile ona bir iyiliktir. Morali bozuk olan ve kendini iyi hissetmeyen birinin moralini yerine getirmeye çalışmak da bir iyiliktir. Bir ağırlığı taşıyamamaktan dolayı çok zorluk çeken ama götürmesi gereken bir kişiye yardımda bulunmak da bir iyilik çeşididir.

Bu yüzden diyebiliriz ki; iyilik kavrama sadece insanlara maddi olarak para vererek yapılabilecek bir şey değildir. Kişinin zor zamanında yanında olmak, onu desteklemek kötü durumunda onun yanında olabilmek ya da ona öğüt vermek, kafasını karıştıran konuda yardımcı olmak yükünü hafifletmek bunların her biri manevi olarak yapılabilecek yardımlardır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın