Sizce Çanakkale geçilseydi neler olabilirdi?

Sizce Çanakkale geçilseydi neler olabilirdi?

Çanakkale Savaşı sadece bir savaştan ibaret değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulabilmesine zemin hazırlayan zaferdir.

Çanakkale Savaşı’nda kaybedilmiş olunsaydı, Çanakkale geçilseydi şu an bu konuşmaları yapıyor olmazdım. Çanakkale Türklerin 1. Dünya Savaşı’nda başarılı olduğu tek cephedir. Bu cephe yeni toprak kazanma amaçlı değil savunma amaçlı açılmıştır. İtilaf Devletleri Rusya’ya yardım ulaştırmak istemiş bunu karayolu ile yapamayınca Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını geçerek Karadeniz’den Rusya’ya yardım etmek, ayrıca İstanbul ve Çanakkale’yi ele geçirmek, boğazlar ve Marmara Denizi’nde egemenlik kurmak o dönemki başkent İstanbul’u kontrol altına alarak Osmanlı Devleti’ni tamamen yıkma planını uygulamak istemiştir. Bu anlattıklarım eğer Çanakkale geçilseydi tamamen gerçekleşebilirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu cepheye çok önem vermiş özellikle bu cephede büyük kayıplar verilmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Çanakkale’nin geçilmesi devletin teslim alınması demekti. Çanakkale geçilseydi belki de Türkiye Cumhuriyeti’ni kuramayacak, bağımsızlık mücadelemizi yitirecektik. Çanakkale geçilseydi şu anda başka bir devletin boyunduruğu altında yaşıyor olabilirdik. Asil Tükler tarih boyunca bağımsızlığa çok önem vermiştir. Bağımsızlık olmadığı sürece ölmeyi de tercih etmişlerdir. Çanakkale bu amaçla korunmuştur. Çanakkale’de çok fazla Türk askeri şehit olmuştur. Sonuç olarak Çanakkale geçilseydi Osmanlı Devleti tamamen yıkılırdı, başka bir devlet egemenliği altında yaşamak ile karşı karşıya kalırdık. Türkiye Cumhuriyeti kurulamayabilirdi. Türk ordusu bunu görmüş, canları pahasına Çanakkale’nin geçilmesine izin vermemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.