Sizce başarıya gitmek mi, başarıyı çekmek mi gerekir?

Sizce başarıya gitmek mi, başarıyı çekmek mi gerekir? Neden?

Bu sözü düşündüğümüzde aslında aklımıza hemen şu gelir. Başarı dediğimiz şey hareketli bir konumda mıdır? yoksa sabit bir noktada mıdır? böyle düşündüğümüzde başarı çabalamadan da emek vermeden bize gelebilecek bir şey olmadığını da tahmin edebiliyoruz. Sabit bir konumda olan ve bizim çabamıza göre bize gelen bu başarı, bu sözü düşündüğümüzde başarı gitmek gereken bir kavramdır diyebiliyoruz.

Biz bir konuda başarılı olmak istiyorsak onun üzerine giderek sürekli belki çalışmaları düzenli programlar yapmalı, her gün okuma üzerine zihinsel ve fikirsel düşünme faaliyetleri gerçekleştirmeleri belki de sadece zihni değil bedene, beden ile çalışarak kazanılabilecek bir şeyse o eforu vermeli ve buna saatler ayırmalı yani başarıya gitmelidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bir başka açıdan baktığımızda da başarı çekilebilen bir şeydir de. Buna örnek verecek olursak bir örneğimiz; kişi çok yetenekli biridir ve doğuştan belli bir müzikal yeteneği ya da tiyatral yeteneğe sahiptir. Böyle birinin başarıyı çekme olasılığı çok çok fazladır. Başarıya gitmektense çekme kabiliyeti daha yüksek olan bu kişinin birkaç yerde kendi yeteneğini göstermesi başkalarının ilgisini çekecektir. İlgisini çeken kişilerde o kişiye gelecektir yani başarı kişi gitmeden de gelmiş olacaktır. Bir başka şekilde düşündüğümüzde yine başarı çekilebilir çünkü bir kişi başarıya vaktinde gitmiştir. Çok emek vermiştir. Belli bir donanım birikim ve yaşa gelmiştir. O olgunluk sürecini erdiğinde bundan sonraki süreçte ki tüm başarılar o kişinin ayağına gelmeye başlar yani her iki yönüyle de biz başarıya hem gidilebilecek kazanılabilecek hem de çekerek başarının da kişiye geldiği durumların olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.