Siz de bireysel farklılıklarla ilgili duygularınızı ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

Siz de bireysel farklılıklarla ilgili duygularınızı ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

Bireysel farklılıklara ilişkin düşüncelerim oldukça fazla diyebilirim. Çünkü her insan ayrı bir dünyadır. Her insan farklılıklarla doludur. Dünya üzerinde bildiğim kadarıyla, medyadan öğrendiğim kadarıyla 8 milyar insan var.

Öğretmenimiz daha kesin olarak bilecektir ki dünya üzerinde 8 milyarı aşkın insan nüfusu mevcut. Bu nedenle oluşan nüfus patlaması beraberinde çok fazla bireysel farklılık getirmiştir. Bireysel farklılıklara ilişkin olarak her insan farklıdır. Okulumuzda örneğin zeka seviyesi çok yüksek olan insanlar olabileceği gibi çok düşük olan öğrenciler de olabilir. Ben özellikle bu yönden başlamak istedim. Örneğin ben ders çalışırken okuduğum şeyleri aklımda tutamam. Yazarak çalışırım ve sadece bir kez yazmayla da bu olmuyor. Defalarca yazarak akılda kalıcılığı sağlarım. Ancak bazı arkadaşlarım okuduklarını, dinlediklerini uzun süre unutmadıklarını, akılda kalıcı olduğunu söylerler. Bunu zaten girmiş olduğumuz sınavlarda fark ediyorum. Bireysel farklılıklar her yönden olabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Örneğin fiziksel yönden bireysel farklılıklarımız vardır. Kültürel ve psiko- sosyal yönden bireysel farklılıklarımız vardır. Bireysel farklılıklar öğrenme düzeyimiz üzerinde de etkilidir diye düşünüyorum. Bireysel farklılıkları ortadan kaldırmak, yok etmek mümkün değildir. Bireysel farklılıklarımız bir sorun da değildir. Herkes için geçerli olan bir durumdur. Bireysel farklılıklara uygun olarak örneğin okullarımızda buna ilişkin projeler geliştirildiğini, derslerin buna uygun şekilde anlatıldığını düşünüyorum.

Bireysel farklılıklarımız aslında hayatı renklendirir. Herkesin aynı özelliğe sahip olduğunu, hiçbir farklı pozisyonu olmadığını düşünelim. Dünya ne kadar monoton, adeta bir makine gibi olurdu. Biraz derin düşündüğümüzde bu olasılığın hayatımızı derinden etkileyeceğini anlayabiliriz. Bireysel farklılıklara saygılı olmalı, kendimiz gibi davranmayan kişileri de dışlamamalıyız gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.