Siz bir kütüphane memuru olsaydınız

Siz bir kütüphane memuru olsaydınız görevli olduğunuz bölgedeki okuma alışkanlığını artırmak için neler yapardınız?

Ben bir kütüphane müdürü olsaydım; öncelikle bulunduğum bölgenin ilgi alanlarını, okuma alışkanlıklarını ve hoşlandıkları aktiviteleri araştırarak işe başlardım. Daha sonra çeşitli broşürler dağıtarak bazı kitap önerilerinde bulunur ve insanları kütüphaneye çekmek için çeşitli etkinlikler düzenlerdim. Örneğin; öğrencilerin okuma alışkanlıklarını artırmak için okudukları kitaplarla ilgili özet çıkarmalarını ve en güzel özet çıkaran kişiye de ödül olarak küçük hediyeler vereceğimi vaat ederdim. Bununla birlikte haftalık veya aylık en çok kitap okuyan kişiyi de yine aynı şekilde ödüllendirmeye çalışırdım.

Bunların yanı sıra bence en önemlisi kütüphaneye gele herekse sevecen bir şekilde yaklaşıp güler yüzlü davranırdım. Böylece sıcak bir atmosferde olduklarının farkına varmalarını ve kütüphanede daha fazla vakit geçirmelerini sağlardım. Ayrıca küçük öğrenciler için aradıkları kitapları ve kaynakları daha kolay bulabilmeleri için onlara yardım eder ve iyi bir ilişki içinde olmaya çalışırdım.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Her fırsatta kitap okumanın önemini ve gerekliliğini anlatmaya çalışarak kitap okumayı sevdirmek için çeşitli seminerler düzenlerdim. Bu seminerleri de gerekli kurumlardan izin aldıktan sonra her gün bir veya birkaç okulu ziyaret ederek öğrencilere bire bir anlatmaya çalışırdım.

Tabi burada anne ve babaları da unutmaz onlar içinde bulunduğum bölgedeki konferans salonlarında bilgilendirmeler yapar ve çocuklarının kitap okumaları için öncelikle kendilerinin örnek olması gerektiğini vurgulardım. Bunların dışında ise, çeşitli yazarla ve şairlerle görüşüp imza günleri düzenlemelerini sağlar, böylece okuyucu kitlesini artırmaya çalışırdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir