Sınıfta eşitliğin sağlanması için neler önerirsiniz?

Sınıfta eşitliğin sağlanması için neler önerirsiniz? Açıklayınız.

Okul ortamında ve özellikle pek çok öğrencinin ortak fikir alışverişinde bulundukları sınıf ortamı içerisinde dengeyi sağlayabilmek önemlidir. Sınıf; içerisindeki kişilerin aynı hak ve özgürlüklere sahip olduklarını, onlara hissettirebilmek ve bu şekilde davranmaları gerektiğini onlara sürekli olarak vurgulamak gerekir.

Her bir birey eşit eğitim hakkına sahiptir. Eşit eğitim hakkının olmuş olduğu, bulunması gereken ortamlar olan okullar içerisindeki sınıflardaki her bir birey eşit eğitim görmelidir. Sınıf içerisinde eşitliğin sağlanabilmesi için ve kişilerin arkadaşlarına herhangi bir konuda eşit yaklaşabilmeleri için yapılması gereken bazı adımlar vardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Bunlardan birisi sınıf içerisindeki oturma düzenini kişilerin karşılıklı paylaşım yapabilecekleri ve ürünleri ortak değerlendirebilecek leri karşılıklı oturma denen sistemi bir süre uygulanabilir hale getirilebilir.

  • Sınıfın içinde belirli kuralların olması herkesin bu kurallara uyması gerektiğini özellikle ve titizlikle vurgulanması eşitliğinin sağlanmasında önemlidir.

  • Yapılan herhangi bir hata sonucu bir öğrenci görmemezlikten gelinirse bir başkasının üstüne çok fazla gidilirse bu sınıf içindeki eşitlik dengesini yerinden oynatır.

  • Görev ve sorumluluklar adil bir şekilde çocuklar arasında paylaştırılmalıdır.

  • Ortak ödevler verilebilir.

  • Sınıf içerisinde her gün belirli kişilere belirli görevler verilebilir. Bu teneffüs aralarında sınıfın havalandırılması ve yerdeki çöpler çöp kutusuna atılması için görevlendirilmiş iki bireyin olması gibi düşünülebilir.

  • Sınıf içerisinde fikir alışverişi noktasında herkesin belli bir kural çerçevesinde fikrini söyleyebileceği ortam oluşturulmalıdır. Bir kişi söz hakkı isterken bir başkası söz hakkı istemeden parmağını kaldırmadan soruyu cevaplıyor yine de kabul görüyorsa sınıf içerisinde bir eşitsizliğin başladığının göstergesi olmuş olur.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın