Sınıf kuralları olmasaydı bu durumdan nasıl etkilenirdiniz?

Sınıf kuralları olmasaydı bu durumdan nasıl etkilenirdiniz? Tartışınız.

İnsanlar topluluk içerisinde yaşayan canlı varlıklardır. Bu topluluk içerisinde her birimizin kendi içerisinde yeteneğine ve bulunduğu alana göre belirli bir görevi bulunur. Görevin olduğu her bir yer alan sorumluluğu getirmektedir. Görev kelimesinin karşısında sorumluluk kelimesin, sıklıkla duymaktayız. Görevin yerine getirilebilmesi ve düzenli bir şekilde aktarılabilmesi ve sonucu ulaşabilmesi için muhakkak ki kuralların var olması gerekir.

Her bir kurum kendi içerisinde bir kural ile işleyişini devam ettirebilir. Bu genel olarak bulunulan ortamda refahı ve huzuru da sağlayacaktır. En küçük kurumdan en büyük kuruma kadar bulunulan bir sokak oyunu içerisinde veya büyük bir holding de iş başındayken her alanın kendine özgü bir kuralı, ilerleyişi, sistematiği bulunmaktadır. Okullar devlet kurumları arasındadır. İnsanların belirli bir bilgi öğrenebilmek için gelmiş oldukları okullar aracılığı ile eğitim alınabilmektedir. Okul ortamında da her bir sınıfın kendi içerisinde belirli bir kuralı ve sistematiği bulunur. Bu derste bulunan hocanın öğrencileri ile beraber belirlemiş oldukları kuralları içerir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sınıf içinde konan kuralların olması bizim faydamıza bir durumdur. Hem güvenliğimiz açısından hem de bulunulan ortamda huzurun olması açısından önemlidir. Eğer sınıfın içerisinde kurallar var olmasaydı ben her ne zaman sınıfa girsem farklı bir yerde oturmak zorunda kalırdım. Belirli bir düzenim olmazdı ve bu bir süre sonra kavgalara sebep olabilirdi. Sınıf içinde kuralların olmaması yine beni şöyle etkilerdi ki; sınıf içinde sürekli çöplerin yerde olduğunu görebilirdim. Etrafımda dolanan çöpler benim sağlığıma zarar verebilir ve etrafta kötü koku oluşmasına sebep olabilirdi.

Sınıf içerisinde ve özellikle ders sırasında belli bir kural bulunmasaydı öğretmenimin ders anlatmasını engel olunmuş olunurdu ve bu süreçten ben de olumsuz etkilenirdim. Hiçbir zaman dersleri anlayamazdım ve okula niye gelip gittiğimi dahi bilemezdim. Hiçbir bir verim elde edemezdim.

Sınıf kurallarının olmaması bir süre sonra sürekli olarak kavga eden ve birbirlerine kötü davranan insanların oluşmasına sebep olurdu. Kavganın hoşgörüsüzlüğün, birbirine vurmanın ve kötülükler yapmanın olduğu, sürekli gürültülü olan bir ortama sebep olurdu. Bu yüzden sınıf içerisinde belirli kuralların olması bizim faydamıza da bir durum olmaktadır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın