Şiir, şarkı ve türkü gibi edebi ürünlerin milli birliğin oluşması, gelişmesi ve korunmasında bir etkisi olup olmadığını örneklerle açıklayınız.

Şiir, şarkı ve türkü gibi edebi ürünlerin milli birliğin oluşması, gelişmesi ve korunmasında bir etkisi olup olmadığını örneklerle açıklayınız.

Geçmişten günümüze milli birlik ve beraberliğin sağlanması için etkin yöntem sözcükler olmuştur. Her ne kadar günümüz eserleri bu etkiyi vermese de, Milli Mücadele döneminde yaratılan eserler bunun en büyük örneği olarak gösterilebilir. Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar kullanılan milli dil, savaş zamanlarında etkili bir silah olarak kullanılmıştır. Şimdilerde sadece gösteri amaçlı var olan “Mehter Takımı”,  Osmanlı Dönemi’nde savaş esnasında orduyu yüreklendirmek ve düşmanın direncini kırmak için ordunun en arkasında marşlar çalardı. Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde ise yazarlar, şairler ve ozanlar halkı cesaretlendirmek ve milli duyguları pekiştirmek amacıyla çeşitli eserler ortaya dökmüşlerdir.

Buna uygun en güzel örneklerden biri, Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yazdığı “İstiklal Marşı”dır. Dizelerinde milli iradenin ve beraberliğin seslerini taşıyan eser, 13 Mart 1921 tarihinden beri devletimizin milli marşı olarak kabul görmektedir. Nazım Hikmet’in;

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dörtnala gelip Uzak Asya’dan
Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket, bizim.

dizesinden anladığımız da yine milli birlik ve beraberliği öğütlemesi olacaktır. Tarkan’ın 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye için yazıp bestelediği “Bir oluruz yolunda” isimli parçası da sözleri itibariyle insanların içinde milli coşku yaratıyor.

Örneklerden de anlaşılacağı üzere milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında birçok eser etkin rol oynamaya aday gösterilebilir. Daha nice şairlerin, ozanların eserleri bu kategoriler içerisinde sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.