Şiir okurken neler hissedersiniz?

Şiir okurken neler hissedersiniz?

Şairler şiirleri yoğun duygular içerisinde iken yazarlar. Bu duygular bazen sevinç, bazen hüzün, bazen özlem, bazen sevgi, bazen sitem, bazen dert yüklüdür. Şairin yazarken hissettiği yoğunlukta olmasa da hissettiği düşünceleri kaleme aldığı kelimelerden, satırlardan, mısralardan bizler de hissederiz. Genel anlamıyla şair kadar olmasa da şairin hissettiklerini okurken anlamak ve hissetmek mümkündür.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Şiiri okurken tek mısradan veya kıtadan çıkarım yapmamak lazımdır. Bazı kelimeler bizi çok etkilese de kelimelere değil şiirin geneline bakarak şiirin neler anlatmak istediğini anlamalıyız. Hissiyatımızı yoğunlaştıran kavramı ve kelimeyi şiirin bütünlüğü içine koyarak yorumlamalıyız. Şiir okumak insana kendini değerli hissettirmektedir. Değerli ve özel hissettiren bu edebi parçaları kendi duygu ve düşüncesinde yorumlamalıyız.

 

Şiir, şairin kendi duygu ve düşüncelerini en gerçekçi ve en doğru şekilde gösterebildiği alandır. Şairin duygularını ortaya çıkardığı gibi okuyan kişinin de duygularını gün yüzüne çıkarır. Bazen insanın içinde kimseye anlatamadığı duyguları olabilir. İşte bu duyguları ortaya çıkaran nadide parçalar şiirlerdir. Şiirler, insanlara bazen mutluluğu bazen acının kaynağı olurlar.

 

Okunan şiirin tamamı bitirildiğinde aklımızda ve kalbimizde şairin duygularından kırıntılar kalır. Kırıntı diyorum çünkü aynısını hissetmek ve yaşamak mümkün değildir. İçten okumak önemlidir. İçten okunmayan şiir kendini açmaz. Hissedemeyiz. Dış etkilere kendimizi kapatıp tamamen içsel duygularımızı açarak şiiri okumalıyız. Yoksa diğer türlü olduğunda sadece kendimizi şiir okuyorum diye kandırmış oluruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Oy, Ortalama: 3,17 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir