Sıdk, emanet, istişare kavramları

Sıdk, emanet, istişare kavramlarını sözlükten araştırarak defterinize yazınız.

Dinimizi yaşayabilmek için öncelikle terimlerinin anlamlarını bilmek gerekir. Terimleri ve kelimeleri anlaşılmadan dini yaşayabilmek zor olacaktır. Kavramların bilinmesi ve fikren insanın hazır olması İslam dinini yaşamayı kolaylaştırır. Sıdk, emanet ve istişare, Müslümanların anlamlarını bilmesi gereken kavramlardandır.

Sıdk; içten bağlılık, gerçekçilik ve doğruluk anlamlarına gelir. Peygamberlerin sıfatlarından biridir. Peygamberler, hayatlarının hiçbir alanına yalan konuşmamıştır. Her zaman ve her yerde doğruyu söylemişlerdir. Arkadaşlık ilişkilerinde, alışverişte, dostlukta, konuşmalarında doğru sözlü olmuşlardır. Peygamberlere, Allah’ın vahiyleri emanet edilmiştir. Yalan söylemiş olsaydı, insanlar getirdiği dine inanmazlardı. Peygamberler, insanlara örnektirler. İnsanlar da peygamberler gibi doğru sözlü olmalı asla yalan söylememelidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Emanet, peygamberlerin sıfatlarından biridir. Emanet, kelime olarak güvenilir olmak, birine geri alınmak üzere değerli bir eşyayı bırakmak anlamlarına gelir. Peygamberler, kendilerine emanet edilen her şeye özen göstermiş ve koruma altına almıştır. Hz. Muhammed (sav) genç bir delikanlı iken insanlar eşlerini ona emanet edecek kadar güven duymuşlardır. İnsanlar, peygamberlere dünya ve ahiret adına söylediklerine güven duymuşturlar. Allah, peygamberlere din gibi değerli bir şeyi emanet etmiştir. Emin olmak, güvenilir olmak peygamberlerin örnekliğinde bütün insanların olması gereken özelliktir.

İstişare, bir konu hakkında görüş alışveriş yapmak anlamına gelir. Var olan sorunun çözülmesi için akıl danışmaktır. İstişare, işare kökünden gelir. İşaret etmek, doğruyu göstermektir. Meşveret, konunun uzmanı olan kişilere akıl danışmaktır. Kur’an-ı Kerim, meşvereti emretmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.