Seyahate çıkmadan önce ne tür hazırlıklar yapılır?

Seyahate çıkmadan önce ne tür hazırlıklar yapılır? Tartışınız.

Seyahat etmenin bir çok amacı olabilir. Farklı coğrafyaları ve kültürleri keşfetmek, gezmek, yaşamak, tatmak, deneyimlemek dünyanın en güzel duygusudur. Coğrafyayı gezmenin bize neler kazandırdıkları saymakla tükenmez. Bunlar iyi güzel fakat seyahat planlamak hiçte kolay iş değildir. Öncesinde ise ciddi bir araştırma gerektiriyor.

▪ İlk önce nasıl tatile çıkmak istediğinize karar vermeniz gerek.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

▪ Gözlerden uzak bir ortamda kafa mı dinlemek istiyorsunuz? Yoksa kalabalığa karışıp, eğlenceyi doruklarda mı yaşamak istiyorsunuz?

▪ Nereye gideceğinize karar verin. Yurt içi mi yoksa yurt dışı mı?

▪ Yurt dışına gidecekseniz eğer vize ve pasaport işlemlerini önceden halletmeniz gerek. Hatta bazı ülkelerden vize alabilmek için aylar öncesinden başvuru yapmak gerekiyor.

▪ Bireysel bir tatil mi yoksa turla çıkılan tatil mi istiyorsunuz? Eğer turla bir tatile karar verdiyseniz seyahat acentalarını da iyi araştırmak gerek. Bunun için iyi araştırmak gerek.

▪ Gideceğiniz yeri iyi araştırmanız gerek sonrasında moral bozukluğu yaşamayın. Yemek kültürü sizin damak tadınıza uygun olmayabilir. Böyle bir durumu halledebilmek için seyahat öncesinde sizin damak tadınıza uygun restoranları araştırmanız mantıklıdır

▪ En önemli şey bütçenizi ayarlamaktır. Konaklayacağınız otel tatilinizin nasıl geçeceğini etkileyen önemli bir unsurdur. Temizlik, hizmet, yeme-içme vb. konularda çok iyi araştırma yapmalısınız.

▪ Özellikle Avrupa seyahatlerinde şehir içi ulaşımlar için gittiğiniz şehrin günlük sınırsız iniş-biniş sağlayan kartlar olabilir. Bu tarz kartlar her zaman büyük avantaj sağlar. Muhakkak bir tane edinin.

▪ Gideceğiniz yerlerin özellikleri nelerdir? Muhakkak görülmesi gereken yerleri nelerdir? Ne yenir, ne içilir? Pahalı bir şehir midir? Bunlar tatilinizin tadının kaçmaması için önceden araştırılması gereken konulardır. Bunun için minik bir internet araştırması ile birçok seyahat blogu ve haber sitelerinden faydalanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

▪ Gideceğiniz yerin sezonluk dönemleri olabilir. Sezon zamanında gittiğinize dikkat edin.

▪ Valizini hazırlamayı son güne bırakmayın. Yoksa almayı unuttuğunuz ve sizin için önemli olan şeyler yüzünden tatiliniz boyunca evinizi düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir