Sevgi ve saygının olmadığı bir dünya düşününüz!

Sevgi ve saygının olmadığı bir dünya düşününüz! Böyle bir dünyanın nasıl olacağı hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

Sevgi, insanlar arasında güçlü bağların oluşabilmesi için gerekli olan bir olay. Saygı ise sevginin kardeşi. Sevgi olmadan saygı saygı olmadan sevgi olmaz. Birine saygı duymadığınız zaman onu sevmeniz mümkün değil. Bu nedenle saygı ve sevgi duyumlarını kaybetmemek gerekir. Peki ya dünya sevgi ve saygıdan yoksun bir yer olsaydı nasıl olurdu? Şimdi sevgi ve saygıdan yoksun bir dünya hayal edelim.

Saygı olmadığı zaman kişi restoranda çalışan garsonları azarlayıp ezebilir, onları insan yerine koymaz. Patron çalışan işçilerini bir köle olarak görür, onları küçümser. Ezilen insanlar hak aramak için herhangi bir yere başvuramaz. Çünkü saygının olmadığı bir dünyada adalet olmaz. Adaletin olması için saygı ve sevginin olması gerekir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Mesela çocuğuna bakmayan onu cami köşesine atan bir anne kanunlarca tutuklanabilir, özgürlüğüne el konulabilir. Ancak saygıdan yoksun ve sevginin olmadığı bir dünyada çocuğunu bıraktığı için ona saygı duyup sevgisini göstermek yerine cami kenarına bırakan annenin özgürlüğüne el konulmaz. Çünkü kanun bu yokluk üzerine kurulmuştur.

Anne çocuğuna sevgi göstermez, çocuk anneye saygı duymaz. Herkes kendi kafasına göre pervasız bir hayat yaşamaya başlar. Yaşlılara hürmet edilmez. Ölen insanlara saygı duyulmaz, mezarlığa ev yapan dahi görülür. Çünkü ölüye saygı kavramı tamamen ortadan kalkar. Bu nedenle sevgi ve saygının dünya genelinde olması gerekir. Bazı ülkelerde saygı ve sevginin tükendiğini görüyoruz. Sokakta ölüp 15 gün o ortada kalan cesede kimse bakmıyor. Değil bakmak üzerine basıp geçiyorlar. Çünkü saygı yok olmuş. Saygı, sevgi hayatın yaşanılabilir bir ortam olması için gerekli olan şeyler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir