Sevdiğiniz özellikleri kaybetmemek için yapmanız gerekenler

Sevdiğiniz özellikleri kaybetmemek için yapmanız gerekenler

Yaşadığımız hayat içerisinde pek çok kişi ile bir arada yaşarız. Doğumumuzda ailemiz bizi karşılarken zamanla bulunduğumuz çevrede sokak arkadaşlarımız ve okul arkadaşlarımız oluşturum. Tüm bu tanıdıklarımız bizi en iyi bilen ve bizim de en iyi bildiğimiz sevdiklerimizdir.

Birbirine muhtaç olan ve hayatın belirli aşamalarında ihtiyaç duyan insanlar tanıdık olarak adlandırdıkları çevresindeki en yakın insanlar ile iletişim kurarlar. En zor zamanlarında sıkıntılı süreçlerine hem kötü anlarına hem de mutlu oldukları iyi anlarını bu insanlar ile geçirirler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu süreçte bizi biz yapan tüm duygu ve düşüncelerimiz hayata bakış açımızı yansıtır.

İnsanlar bizi bu özelliklerimiz ve karakterimiz ile tanır ve belirli bir noktada konumlandırır. Çocukluk döneminden itibaren gelişen ve şekillenen karakter yapımız iyi ve kötü huylar olmak üzere birbirinden farklı şekilde hayatımıza sirayet eder. Bazı tavırlarımız hem kendimiz açısından hem de çevrenizdekiler tarafından takdir görürken bazıları ise engel olamadan yaptığımız bizlerin de memnun olmadığı hareketlerden oluşabilir. Sahip olduğumuz başkalarının da olumlu kabul ettiği ve bizim beğendiğimiz özelliklerimiz eğer biz istersek sürekli olarak hayatımızda var olabilir. Buna örnek verecek olursak; düzenli ve disiplinli çalışan bir kişi yıllar geçse de bu düzen ve disiplinini eğer isterse devam ettirebilir. Bunun için öncelikle istemek önemlidir. Kişinin gelişimine ve her yaş aldığında faydasına dikkat ederek ona olumlu dönüşünün olduğunu gördünüz özelliklerini koruyup muhafaza edebilir. Bunun için hayatımızda temelli kalsın ve hiç değişmesin istediğimiz özelliklerimiz için sürekli yapmak ve hayatımızın en temel noktasına getirmek gerekir.

Bir başka önemli hususta bizim değer verdiğimiz ve kaybetmek istemediğimiz özelliklerimizi başkalarının değersizleştirmesine engel olmaktır. Buna örnek verecek olursak; müzik enstrümanlarına karşı yeteneğin bulunabilir. Böyle bir durumda seni bu yeteneğinden uzaklaştıran arkadaş çevreniz veya sürekli olarak olumsuz konuşan kişiler olabilir. Böyle bir durumda olumsuzlukların barındığı ortamlardan uzak durmak ve bizim gelişimimizi engelleyici sahip olduğumuz yeteneği köreltici insanların sözlerini önemsememek gerekir.

Bizi biz yapan ve kendimizin de hoşuna giden huylarımızdan vazgeçmeyerek onları sürekli destekleyerek hayatımızı daha iyi bir şekilde ve mutlu bir şekilde sürdürebiliriz.

Bir cevap yazın