Sevdiğiniz bir sanat dalı ile ilgili araştırma yapınız.

Sevdiğiniz bir sanat dalı ile ilgili araştırma yapınız.

Bir duygu, güzellik ve tasarıyı anlatımda kullanılan tekniklerin hepsine sanat denmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Genellikle sanat görsel sanatlar için kullanılmaktadır. Oysaki sanat sadece görselle sınırlı değildir. Musiki de bir sanattır. Bundan dolayı duyguları anlatan ve yansıtan her şey için sanat kelimesi kullanılabilir. İngilizce’de art kelimesi ile ifade edilir. Arapça Sun’i yani yapay kelimesinden dilimize geçmiştir. Ne kadar güzel olursa olsun gerçeğin yansıması olan suni bir yapı olduğu ifade edilmiştir.

 

Benim sevdiğim çok farklı sanat dalları vardır. Ebru, tezhip, filografi, hüsnü hat, musiki ve en önemlisi batik sevdiğim sanat dalları arasındadır. Batik, deri, kağıt veya kumaşın üzerine yapılan boyalarla süslenmesidir. Bir tür boyama yöntemidir. Biraz uğraşılınca öğrenilebilecek bir sanattır. Tabi ustalaşmak ve harika eserler çıkarabilmek için zamana ihtiyaç vardır.

 

Batik ile elde edilen eserler başkasında olmadığından dolayı hayatınıza renk katacaktır. Çünkü yapılan bir eserinin aynısının yapılması nerdeyse imkansız gibi bir şeydir. Bundan dolayı batik çok özel bir sanattır. El becerisi ve renk tasarımı bulunan kişiler batikte daha güzel eserler çıkarmaktadır. Batik şu şekilde yapılır:

 

Kumaş düz bir alana serilir. Boyamaya başlamadan önce kumaşın altına karton yerleştirilir. Kartonun yerleştirilmesinin nedeni boyanın alt kısma geçmesini önlemektir. Kullanılacak renkler seçilir, paletin üzerine konulur. Boyanın çok katı veya çok cıvık olmamasına dikkat edilir. Boyanacak yer geniş ise kalın, dar ise ince fırça kullanılır. Üstten başlanarak boyama yapılır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 Oy, Ortalama: 3,94 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir