Sevdiğin bir işi meslek edinirsen hayatında bir gün bile çalışmazsın.

Aşağıda verilen vecizede anlatılmak istenen nedir? Tartışınız.  Sevdiğin bir işi meslek edinirsen hayatında bir gün bile çalışmazsın.

İnsanın kendini tanıması ve bu tanıklık içinde geleceğine yön vermesi ileri yaşamı için çok önemlidir. Sevdiği işi yapanlar büyük bir tutku ile yaptıkları için günlük rutinlerini çalışıyor olarak saymazlar. İcra edilen her meslek için bireylerden beklenen özellikler farklıdır. Özellikle kişilik özelliklerinin ön plana çıktığı mesleklerde kişilerin meslek yaşamları boyunca tükenmişlik yaşamamaları için seçtikleri mesleği sevip sevmedikleri önemli olmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kişinin kendini tanıması mizaç özelliklerini bilmesi ve ona göre meslek seçimi yapması hayatı boyunca çalışıp emek harcayacağı işte mutlu olmasını sağlar. İş yerinde mutlulukla iş üreten kişiler bu mutluluğu tüm sosyal çevrelerine yansıtır. İş yaşamlarında tükenmişlik ve bıkkınlık çekmezler. Böylelikle yaşanılan ve kişinin hissettiği duygu her zaman pozitif olacaktır. Sevdiği işi yapmak kişilerde işe gitmek ve külfet duygusu yaratmaz. Kişiler gün boyu yapacakları iş listelerini gözlerinde büyütmezler. Çünkü severek yaptıkları mesleği tutkuya yapmaları onlara büyük artılar sağlar.

 

Örneğin kişi kapalı alanlarda çok kalmak istemiyorsa takım elbise giymek kişide rahatsızlık yaratıyorsa ve insanlarla sürekli iletişim halinde olmak istemiyorsa ona göre meslek seçiminde bulunmalıdır. Aksi takdirde yaşayacağı meslek yılları kişi için mutsuzluk dolu iş yaşamı halini alır. Ama kişi kendini tanıyarak bir meslek seçiminde bulunmuşsa isteyerek iş alanını seçmişse bu durumda severek çalışması hiç çalışmamış olmasına eş değer huzur ve mutluluğu sağlayacaktır. Tutkuyla yapılan iş için çalışılmış sayılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir