Şerife Bacı’yı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Şerife Bacı’yı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Özellikle kış şartlarının en yoğun bir şekilde kendini gösterdiği zaman diliminde yaşamış olan bir köy kadınıdır. En zorlu mücadeleler ve milletin askere olan desteği ve bu mücadele için tüm varlığını verişi aslında Şerife Bacı da kendini gösterir.

Şerife Bacı; Kurtuluş Savaşı’nın en zor zamanlarında özellikle cephanenin çok az ve askerin de yine o oranda az olduğu bir dönemde yaşamış, Kastamonulu bir kadındır. Bu köy kadini o savaşın ve mücadelenin olduğu yıllarda donarak hayatını kaybetmek zorunda kalmıştır. Yaklaşık olarak 1921 yıllarına denk gelen ve en zor kışın geçtiği dönemlerde küçük çocuğu ile birlikte cephane yardımında bulunurken, çocuğu ölmesin diye onun üzerine kendini yorgan niteliğinde kapatmış ve sonuçta donarak can vermek zorunda kalmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Adeta o dönemin bir simgesi haline gelmiştir. Milli Mücadele ruhunu yansıtan kadınlardan biridir.

Ön planda savaşamasada arka planda sürekli olarak cephaneye mermi taşımaya ve askerlere yardım etmeye çalışmıştır. Onun başlattığı ve bir şekilde gösterdiği çaba sonucunda da onun adına bir heykel dikilmiştir.

Şerife Bacı soğuk kış zamanında ve savaşın en çok yaşandığı ve en zor yaşandığı o şartlar altında daha 20 yaşındayken çocuğu ile beraber şehit olmuştur. Hem çocuğunu korumuştur hem de mermiler ıslanarak kullanılmaz hale gelmesin diye de üzerindeki kazağı mermilerin üzerine kapatmıştır.

Bu yüzden şanlı zaferin, şanlı Türk kadını olmuş tarihte Şerife Bacı olarak anılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir