Seracılık Yurdumuzun Başka Hangi Bölgelerinde Yapılıyor Olabilir?

Seracılık Yurdumuzun Başka Hangi Bölgelerinde Yapılıyor Olabilir? Neden?

Ülkemizin her bölgesi verimli topraklarla doludur. Genele baktığımızda tarım faaliyetlerinin yoğun olduğunu görmekteyiz. Tarımın gelişmesi toprak verimi ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda ülkemizde yetişen bitki çeşidi çoktur. Bunun nedeni dört mevsimin yaşanabilmesidir. Kış aylarında ülkemiz bölgeleri yeterli yağışı alırken, yaz aylarında ihtiyaç duyulan güneş enerjisi toprağa yeteri kadar geçmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Mevsimlerin ve mevsim geçişlerinin mevsim normallerinde olması bitki yetiştiriciliğinde avantaj sağlamaktadır. Verimli topraklar hayvan yetiştiriciliğine de etki etmektedir. Mera alanlarının yaygın olması doğal ortamda hayvan yetiştirme olanağı sunmaktadır.

 

Seracılık; ilklimle ilgili çevre koşullarına tam olarak bağlı kalmadan, bitkinin yetişmesi için gerekli olan sıcaklık, nem, ışık ve hava gibi etmenler denetim altına alınarak yıl boyunca mevsimin dışında kültür bitkilerinin yetiştirilmesi için kurulan cam, plastik veya daha farklı ışık geçirebilen malzemeler yardımı ile kaplanarak yapılan, farklı yüksekliklerdeki sistemdir. Bu yöntem ile çeşitli bitki, tohum, fide ve fidanlar koruma altına alınmaktadır.

Ülkemizin Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgeleri seracılık için uygun bölgelerdir. Bu bölgelerde iklim şartlarının ılık olması seracılık yönünün gelişmesini sağlamaktadır. Seracılık yönünden Akdeniz bölgesi ilk sırada yer almaktadır. Akdeniz bölgesinin iklim şartları ve toprağın verimi seracılık yönünün gelişmesinde etkendir.

 

Ülkemizde sera alanlarının dağılımı:

  • % 65’i Antalya’da
  • % 21’i Mersin’de
  • % 7’si Muğla’da
  • % 2’si İzmir’de ve
  • % 1’i İstanbul’da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir