Selin toplum hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?

Selin toplum hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?

Sel nedir?

Sel, en sık karşılaşılan doğa olaylarından biridir. Aşırı yağış veya hızlı kar erimeleri ile tüm yüzeyi kaplayarak tamamen veya kısmen su altında bırakan; büyük ve düzensiz su akıntılarına sel adı verilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Selin toplum hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?

Sel, doğal çevreye ve tüm canlılara zarar verir, can ve mal kayıplarına yol açar. Selle birlikte temiz içme suları kirlenir ve salgın hastalıklar baş gösterebilir. Altyapı kullanılamaz hale gelir, kamu hizmetleri aksar. Hayat felç olur, insan hayatı kayıplarına kadar gidebilir. Sel, bir doğal afettir. Eğer sellere karşı hazırlıksız olursak suyun gücü yaşadığımız ve beslendiğimiz alanları yok eder. Geri dönülemeyecek hasarlara sebep olur.

 

Ani ve hızlı akan sel suları ile evler yıkılır, köprüler ve yollar zarar görür, limanlar, alışveriş merkezleri, demir yolları belli bir süre kullanılmaz hale gelir. Ulaşım ve ticaret aksar. Toprağın en verimli üst kısmı sel suları tarafından süpürülür. Bu hem verimli toprak kaybına neden olur ve tarım araziler kullanılmaz hale gelir hem de ekili olan tarım ürünlerine zarar vererek sebze meyve fiyatlarının yükselmesine neden olur. İş yerlerinin ve tarım arazilerinin zarar görmesi işsizliğe ve maddi iş gücü kayıplarına neden olur.

“Selin toplum hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.