Selamlaşmak insan ilişkilerine ne gibi katkılar sağlar?

Selamlaşmak insan ilişkilerine ne gibi katkılar sağlar? Anlatınız.

İnsan, toplum içerisinde yaşamak üzere yaratılmıştır. Yalnızlık insana göre değildir. Toplum içinde yaşarken çok farklı insanlarla karşılaşılmaktadır. İnsanlarla ilk karşılaşmada, selam verilir. Selam, dini ve kültürel bir davranıştır. Selam kelime olarak esenlik ve barış demektir. Bir kişi, diğerine selam verdiğinde ona esenlik ve iyi dileklerini iletir. Merhaba, demek bir görgü kuralıdır. Dinen bunu selamün aleyküm şeklinde ifade edebiliriz. Nasıl ifade edildiğinin pek bir anlamı yoktur. Önemli olan bireylerin birbirlerine güzel dileklerini ileterek iletişim kurmalarıdır.

Türk adet, gelenek ve göreneklerinde selam vermek ve almak bulunur. İslam dini ise verilen selama daha güzeli ile karşılık vermek vardır. Nisa suresi 86.ayetinde, selam ile selamlanan kişinin daha güzeliyle veya aynısıyla karşılık vermesi emredilmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Selamun aleyküm diyen kişiye Ve aleyküm selam denilebileceği gibi “Ve Aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatühü ebeden daimen” şeklinde de karşılık verilir. Daha güzeliyle karşılık vermek karşıdaki insanda daha yüksek bir tesir oluşturur. İnsan ilişki ve iletişiminin ilk adımı selamdır. Selam vermek ilişkilerimize şöyle tesir eder:

  • Selamla yakınlaşma olur. Hiç tanımadığımız biriyle bile diyalog kurabiliriz.
  • Karşımızdaki kişide emniyet ve güven oluştururuz. Kişiler arasında oluşan güven topluma yayılır.
  • Samimiyetin artmasına vesiledir.
  • Selam verildiğinde ortamda bir yumuşama oluşur. Gergin ve stresli durumların olduğu ortama selam vererek giren kişi diyalogların yumuşamasına sebep olur.
  • Birlik, beraberlik ve kardeşliğin hakim olduğu bir toplum oluşturmamıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.