Şekilsel bölgelerden hangilerinin sınırlarının değişimi daha zor olabilir?

Şekilsel bölgelerden hangilerinin sınırlarının değişimi daha zor olabilir?

Doğal ve beşeri özellikleri bakımından kendi içinde benzerlik gösterip diğer alanlarından ayrılan bölgelere şekilsel bölge denir. Şekilsel bölgeler; Doğal şekilsel bölge ve Beşeri şekilsel bölge olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğal şekilsel bölge; İnsan faaliyetleri le oluşmamış doğada hazır bulduğumuz ve kendi içinde benzerlik gösteren yerlerdir. Dağlık alanlar, ovalık alanlar, plato alanları, iklim bölgeleri, bitki bölgeleri gibi alanlar doğal şekilsel bölge olarak ifade edilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Beşeri şekilsel bölge; İnsan faaliyetleri sonucu oluşan ve kendi içinde benzerlik gösteren alanlardır.  Yoğun nüfuslu bölgeler, sanayi bölgeleri, maden bölgeleri, tarım bölgeleri, turizm bölgeleri gibi alanlar beşeri şekilsel bölge olarak ifade edilir.

 

Doğal şekilsel bölgelerin oluşturulmasında kullanılan doğal unsurların değişmesi çok uzun zaman alır. Örneğin Türkiye Akdeniz ikliminin yayılış sahası içerisinde yer alır. Akdeniz iklimi kısa sürede değişmez. Akdeniz ikliminin değişmesi için çok uzun jeolojik süreçlere ihtiyaç vardır. Bu değişim milyonlarca yıl sürer. Bu nedenle doğal unsurlara göre oluşturulan bölge sınırları da kısa sürede değişmez. Dolayısıyla doğal şekilsel bölgelerin değişmesi zordur.

Beşeri şekilsel bölgelerin oluşturulmasında kullanılan beşeri unsurların değişmesi ise kısa sürer. Örneğin yeni bir yol yapımıyla bir bölge zaman içinde önemli bir ulaşım merkezine dönüşebilir veya sanayi ile ticaretin geliştiği bölgeye dönüşebilir. Veya yeni bir ekonomik faaliyetin başlamasıyla nüfus az olan bir bölge göç alarak kısa süre içerisinde nüfusu yoğun bir bölgeye dönüşebilir. Bu yüzden beşeri şekilsel bölgelerin değişmesi oldukça kısa sürebilir. Dolayısıyla beşeri şekilsel bölgelerin değişmesi oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.