Şehrimi Tanıtıyorum

Şehrinizde yapılan bir festivale katılmak için gelen bir grup çocuğa şehrinizi tanıtmak üzere görevlendirildiğinizi düşününüz. Bu konuda bir araştırma yaparak şehrinizi tanıtan bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi aşağıdaki taslak plana uygun olarak hazırlayınız.

 

Şehrinizin kısa bir tarihi: Şehrim İstanbul. Tarihin ilk zamanlarından beri var olan imparatorluklara yüzyıllarca başkentlik yapmış adına efsaneler, şiirler, hikayeler yazılan bir şehir. Peygamber efendimizin fethi ile müjdelenmiş bir şehir. 1453 yılından beri milletimize ait olan binlerce yıllık geçmişi olan her köşesinden tarih fışkıran bir şehirdir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Coğrafi özellikleri: İstanbul iki yarımada dan oluşur. Boğaz ile birbirinden ayrılan aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran bir şehirdir. Kuzey tarafı kıyıları Karadeniz, güney tarafı kıyıları ise Marmara Denizidir. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizin Marmara Bölgesinde yer alan bir şehirdir. Sanayi çok gelişmiştir.

Nüfus ve ekonomisi: Nüfus yaklaşık 16 milyondur. Ülkemizin en kalabalık şehridir. Ekonomik çeşitlilik çok fazladır. Sanayi kolları ve ticari faaliyetler gelişmiştir. Belediye bütçesi bir çok ülkeden fazladır. Ekonomik hacmi çok yüksek bir şehirdir.

Tarihî ve turistik mekânları: Saymakla bitmez. Surlar, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Kız Kulesi, boğazdaki yalılar, Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı, 1453 Panoroma,  Taksim Meydanı, Galata Kulesi, Haliç, Süleymani Camii, Türbeler, Kapalı Çarşı, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı, Haydarpaşa Garı, Beylerbeyi Sarayı, Gülhane Parkı, Hidiv Kasrı, Mihrimah Sultan Korusu, Fethi Paşa Korusu, Manastırlar, Kiliseler…

Kültürel özellikleri: İstanbul’da her kültürden esintiler görmek mümkündür. Aslında yukarıda saydığımı tarihi ve turistik mekanların çok sayıda olması ve çok çeşitlik olması, farklı dinlere ait eserlerin olması kültürel özellikleri hakkında bilgi vermektedir.

Şehrinizde yetişen önemli şahsiyetler: İstanbul tarihi geçmişi çok fazla olduğu için ve başkentlik yapmış bir şehir olduğu için çok sayıda bizans imparatoru ve Osmanlı Padişahı yetiştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir