Şehitlerimiz sizin için ne ifade ediyor?

Şehitlerimiz sizin için ne ifade ediyor?

Bu güzel vatanın her karış toprağında şehit kanının olduğunu tarih kitapları yazmakta. Okuduğumuz derslerde ve öğrendiğimiz bilgiler doğrultusunda da zaten bunu çok iyi biliyoruz. Bunun için topraklarımız bu kadar değerli ve önemli kılan unsurlardan biri de hiç şüphesiz bu vatan uğruna canlarını seve seve veren şehitlerimizdir. Bu nedenle şehitlerimizin bizim için önemi çok büyüktür ve her türlü saygıyı onlara göstermek insanlık vazifemizdir.

Müslüman bir ülke olduğumuz için “şehitlik makamı” dinimizce de en yüksek makamlardan kabul edilmiş ve vatanı uğruna can veren şehitlerin Peygamber Efendimiz ile komşu olacakları bildirilmiştir. İnsanın en kıymetli varlığı canıdır ve kimse kolay kolay canından vazgeçmez. Bu nedenle şehitlik Türk toplumu için çok kutsal ve özel bir makam olarak kabul edilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Şehitler ki, bir karış toprağı düşmana kaptırmamak için gece gündüz demeden vatan savunması için beklerler ve yeri gelirse canlarını bile verirler. Onlar şehit olamamış olsalardı biz evlerimizde güvenli bir şekilde uyuyamaz ve kendimizi güvende hissedemezdik. Çanakkale Zaferinin nasıl kazanıldığını hepimizi çok iyi biliyoruz. O zamanlar yaşayan atalarımız ölümü göze alamamış olsalardı şu an biz belki de başka ülkelerin boyunduruğu altında sefil bir hayat sürebilirdik.

Bu nedenle bu vatanın bağımsızlığı için şehit olmuş olan kişileri her zaman rahmetle ve minnetle anmalıyız. Tabi sadece geçmişte olan şehitlerimiz için değil, uzun zamandan beri süren PKK terör örgütüyle mücadele eden askerlerimiz, polislerimiz ve diğer devlet memurlarımdan da şehitler oluyor. Onlarda bizim için aynı şekilde değerlidir. Hatta 15 Temmuz hain darbe girişiminde vatanın bağımsızlığı uğruna canlarını hiçe sayarak şehit olan yüzlerce sivil vatandaşımızda şehit olmuştur ve onlarda bizim için aynı derecede kıymetlidir. Bu millet kahraman bir millettir ve damarlarında gezen o asil kandan dolayı vata uğruna canını ortaya koyacak karhamlar her zaman vardır ve sonsuza kadar da var olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.