Seda, Sıla ve Selçuk üç kardeştir.

Seda, Sıla ve Selçuk üç kardeştir. Babalarından Seda gitar, Sıla ayakkabı, Selçuk ise uzaktan kumandalı bir araba almasına istemektedir. Ancak ailenin bütçesi çocuklardan yalnızca birinin isteğini karşılayabilecek durumdadır. Sizce baba, çocuklarından hangisinin ihtiyacına öncelik vermelidir? Neden? Sınıfta tartışınız.

 

Ailelerin çocuklarının isteklerini yerine getirmek için öncelik sırası getirmelerinin büyük nedeni maddi durumlarıdır. Maddi durum gereğince isteklerin ihtiyaca dönüştüğü durumlar öncelik sırasını belirler. Çocukların babasından isteği gitar, ayakkabı ve uzaktan kumandalı araba arasında seçim yaparken hangisinin daha önemli bir ihtiyaç olduğu düşünülerek tercih yapılır. Baba eğer Seda için gitar alırsa, Sıla’nın ayakkabı ve Selçuk’un uzaktan kumandalı araba isteğini karşılayamayacağını; ya da Sıla’nın veya Selçuk’tan herhangi birinin isteğini yerine getirirse de yine aynı şekilde diğer çocuklarının isteklerini yerine getiremeyeceğini bildiğinden, burada temel ihtiyaçlara olan gereksinim sıralaması devreye girer.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Seda ve Selçuk’un isteklerinin temel ihtiyaç olmadığı düşünülürse, baba Sıla için ayakkabı almalıdır. Çünkü öncelikli olarak önce zorunlu ihtiyaçlarımızı sonra ise isteklerimizi karşılayabilecek bir çizgi izlenmelidir. Yani; Seda gitarı olmadan, Selçuk da uzaktan kumandalı arabası olmadan yaşamında büyük bir eksiklik hissetmez. Ancak Sıla’nın bir ayakkabısının olmaması onu eve bağlayan bir durumdur. Sıla ayakkabısı olmadan dışarı çıkamaz, okuluna gidemez, duygusal açıdan moral bozukluğu yaşar. Beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan giyinme de ihtiyaç önceliğindedir. Toplumda varlığını belli etmenin genel kuralları arasında yer alan giyinme ihtiyacı nedeniyle, babanın Sıla’ya ayakkabı alması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir