Sebze ve meyveleri tüketirken nelere dikkat etmelisiniz?

Sebze ve meyveleri tüketirken nelere dikkat etmelisiniz?

Sadece sebze ve meyve için değil tükettiğimiz her şeye dikkat etmeliyiz.

İnsan doğası gereği tüketmelidir. Kendi yaşamını devam ettirmek isteyen her canlı varlıklar ve bitkiler “tüketim” yapmalıdır. Hayvanlarda böyledir, insanlarda tüketmelidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sağlıklı bir yaşam için tükettiğimiz gıda, sebze ve meyvelere dikkat etmeliyiz. Pek neler bunlar diye soracak olursanız kısaca bilgi verelim.

1- Taze Olmalılar.

Tazelik önemlidir. Bayatlamış, çürümüş, günü geçmiş, doğal yapısı bozulmuş her türlü üründen sebze ve meyveden uzak durmalıyız.

 

2- Doğal – Organik Olmalılar.

Günümüz dünyasında dünya nüfusu çok fazla olduğu için doğal üretim yolu ile tüketimi karşılamak mümkün değil. Bu yüzden üreticiler daha kısa zamanda daha fazla ürün elde ederek daha fazla kazanmak için üretimin doğallığını bir kenara bırakabiliyor. Organik – doğal olmayan gübre, raf ömrü uzun olması için ilaç kullanabiliyorlar. Basit bir örnek ile doğal üretimle bir domates fidesinden 1-2 kilo arası ürün alınabilirken farklı çeşit gübreler ve ilaçlar ile bu oran 10 kiloya kadar çıkabiliyor.

 

3- Gereğinden fazla pişirilmemeli.

Unutmayalım ki sebze ve meyveler doğal vitamin deposu. Sebzeleri gereğinden fazla pişirirsek içindeki vitaminleri kaybetmiş olabiliriz. Aynı şekilde meyvelerde ise kabukları çok kalın soyarak bazı vitaminlerden mahrum kalmış olabiliriz.

 

4- Aşırı tüketimden kaçınmalıyız.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi meyve ve sebze tüketiminde aşırıya kaçmak vücudumuzun dengesini bozabilir. Örneğin ihtiyaç fazlası karbonhidrat almak sonucu kandaki trigliserid değerlerini artırabiliriz ki bu hiç de hoş olmaz.

 

5- Doğal halini tüketmeliyiz.

Bir meyvenin suyunu içmek yerine kendisi tüketmek daha faydalıdır. Örneğin marketten bir portakal suyu almak yerine portakalın kendisi tüketmek çok daha sağlıklıdır. Yine benzer şekilde mevsimin sebzeyi tüketmek konserve tüketmekten daha sağlıklıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir