Sebze ve meyve yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

 Sebze ve meyve yetiştiriciliği nerelerde yapılır? Yazınız.

Çevremizde yetişen sebze ve meyveler genellikle bahçelerde, tarlalarda ve seralarda yetişiyor. Büyük bahçelerde yetiştirilen bu sebzeler ve meyveler çeşitli kanallarla oturduğumuz semtlere kadar getiriliyor. Daha önce köylerde yetişen bu sebzeler, şimdilerde daha çok seralarda yetişiyor.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu nedenle yılın her mevsiminde her türlü meyve ve sebzeyi bulabiliyoruz. Tabi bu durumun ne kadar sağlıklı olduğu da zaman zaman tartışılıyor. Yaz meyve ve sebzelerinin kış aylarında da tüketilmesinin sağlık açısında ne gibi zararları olduğu çeşitli platformlarda dillendiriliyor.

Sebzelerin çoğu küçük fideler halinde özenle dikiliyor ve gerekli ilaçlama ve sulama teknikleriyle yetiştiriliyor. Meyvelerin çoğu ise ağaçlarda yetiştiği için bir ağaçtan hemen meyve almak mümkün değil. Bir sebzeden yılda birkaç kez mahsul alınırken ağaçlar ise yılda bir kez ürün veriyor. Bu nedenle ağaçta yetişen meyvelerin üretilmesi hayli zaman alıyor. Toprakta yetişen meyvelerde var. Örneğin çilek.. Çilek toprakta fide olarak dikilir ve belli bir süre sonra taze çilekleri toplayabiliriz. Yılda birkaç kez de seralarda bu üretimi yapabilmek mümkün.

Ancak organik sebze ve meyve üretimi hem çok zahmetli hem de çok pahalı. Ama sağlığımız içinde her zaman doğal ve organik meyve ve sebzelerden yemeye gayret etmeliyiz. Katkı maddeli ve genetiği değiştirilmiş meyve sebzeler zamanla insan sağlığını tehdit ediyor ve farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Oy, Ortalama: 3,50 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir