Saygının günlük yaşantınıza etkileri neler olabilir?

Saygının günlük yaşantınıza etkileri neler olabilir? Örnekler vererek yazınız.

Saygı, günlük yaşamın olmazsa olmazıdır. Saygı, yaşanılan toplumda birey veya kurumların, birbirlerinin ilgi ve tutumlarının farkında olmaları durumudur. Kişilerin birbirlerinin sınırlarını bilme ve rahatsız etmeden huzur içinde yaşama şekli olarak tanımlayabiliriz.

Saygı günlük yaşantımızın temel taşıdır.  Toplumun huzur kaynağı diyebiliriz. Evde, okulda, işte, alışverişte, yolda, sokakta vb. Yerlerde belli kurallar vardır. Bu kurallar yasal değildir ancak bireyler günlük hayatında bu kurallara uyar ve toplumda yer edinir. Konuşan kişinin sözünü kesmemek, sıra ile yapılan işlemlerde sıraya geçmek, toplu taşıma araçlarında yaşlılara, hamilelere yer vermek gibi davranışlarımız saygıya birer örnektir. Türk toplumu olarak saygıya çok önem vermekteyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Büyüklere saygı ise en büyük yere sahiptir. Çocuklarımızı bu çerçeve de yetiştiririz. Bizim toplumda özellikle İç Anadolu da  “ O senin büyüğün saygılı ol.“ cümlesini söylemeden büyümeyen çocuğumuz yoktur. Bunlar toplumumuz için güzel örneklerdir. Saygı zaten davranıştır. Davranışta eğitimle düzelir şekillenir. Ailede başlayan eğitim okul ve öğrenim ile şekillenir. Saygının en güzel verileceği aile de sevgi varsa hoşgörü varsa saygı zaten kazandırılır. Saygı ders değildir ancak eğitimin de vazgeçilemez bir parçasıdır. Bireylerin hayat boyu öğreneceği geliştireceği bir davranış olarak yaşamın bir parçası olarak devam eder.

Kısaca durumu şöyle özetleyebiliriz. Saygı yaşama şekli ve toplumda yer edinmektir. Bunu öncelikle kendimiz için yapmalıyız. Kendimize saygımız olduğu sürece çevremize de yansır ve insan ilişkileri en güzel şekil de ilerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir