Sanatın Amacı İle İlgili Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Sanatın Amacı İle İlgili Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Sanatın amacı insanların içlerinde biriktirdiği farklı duygu ve düşünceleri bir şekilde harekete geçirerek dışa yansıtmaya çalışmaktır. İnsanların sanatsal olarak biriktirdiği pek çok şey sanatın her hangi bir dalı ile buluştuğu zaman anlatılmak istenilen duygular diğer insanlara da yansımaktadır. Sanatçının içsel dünyasında var olan tüm farklı yansımalar sanatı bilen ve gören insanlara farklı hissiyatlar yaşatabilmelidir.

Sanatçı insanları ve çevresini yakından inceleyerek hüznü, sevinci, acıyı ve mutluluğu en saf hali ile gözlemlemeye çalışarak eserlerine aktarmaya çalışmaktadır. Hangi sanat eserine bakarsanız bakın mutlak var olan bir duygu olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir ressamın yapmış olduğu kadın tuvaline baktığınız zaman vermek istediği duyguyu anında fark edersiniz. Fırçası ile güçlü bir kadın mı yaratmış, yüzündeki o hafif tebessümde acı mı var, sevinç mi? Sanatçılar yaşadıkları çevreden ilham alırlar bazen asiliğin, baş kaldırının var olduğu eserler de bazen de merhamet, duygusallık ön plana çıkıverir. Sizin için hayat akıp giderken belki bir bakışınız belki bir gülümsemeniz bir sanat eserinde yer bulabiliyor.

Görsel veya işitsel sanat eserleri ile sanatçılar iç dünyasını herkese açarken aynı acıyı yaşayan, aynı filme gülen, belki de aynı kayıplara ağlayan insanların yüreğinin derinliklerine dokunmayı başarmaktadır. Bu nedenle sanat çok eski tarihlerden bu yana hayatımızda var olmaya devam etmektedir. Hızla değişen sanat olmasaydı yaşamak çok daha zor ve anlamsız olmaz mıydı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.