Sanatçının hayat görüşü bize uymasa bile eserini önyargısız olarak beğenebilir miyiz?

Sanatçının hayat görüşü bize uymasa bile eserini önyargısız olarak beğenebilir miyiz? Tartışınız.

Sanat eserleri kişilerin karakter ve ruhlarının bir yansımasıdır. Buna hayat görüşlerini, yaşayış tarzlarını, düşünüş şekillerini de katmak mümkündür. Bu sebeple istemeden de olsa kişinin görüşleri sanat eserine de yansıyabilir. Bu eğer çok bariz bir şekilde ortadaysa ve kişinin size ters görüşleri bir dayatma misali sanat eserine aktarılmışsa gerek önyargıdan gerekse çeşitli dayatma düşüncelerden dolayı beğenilmeyebilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bunun tersi bir durumda da kişi görüşlerini sanat eserine yansıtmamış, daha soyut ya da kendi düşünüşlerini ortaya çıkarmayan bir eser ortaya koyduysa sanat eseri yorumlayacak kişiye bağlı olarak beğenilir ya da beğenilmez fakat burada eser değerlendirilirken kişiye değil sanat eserine bakılmalıdır çünkü sanatın amacı estetik haz almaktır ve o eser size bir estetik haz veriyorsa önyargısız şekilde o eseri beğenmeniz ve belki de kendi görüşlerinizle yorumlamanız mümkündür.

Sanat eserlerinin yoruma açık oluşu da önyargısız yaklaşabilmeye zemin hazırlayan en önemli unsurlardan biridir zaten. Eserin değeri ancak farklı yorumlarla zenginleştirildiğinde ve eleştirilip anlamı geliştirildiğinde ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.