Sanat ve zanaat kavramlarının farklarını söyleyiniz.

Sanat ve zanaat kavramlarının farklarını söyleyiniz.

Sanat ve zanaat birbirlerinden çok farklıdır.  Sanat; bir duygu ya da düşüncenin anlatılmasıdır. Sanat denince tiyatro, sinema, ressam, heykeltıraşlık, edebiyat ilk akla gelen sanat türleridir. Zanaat ise el becerisine dayanan, eğitim alınan çıraklık, kalfalık dönemleri bulunan biri iştir. Zanaat bakırcılık, demircilik, çömlek yapımı, kuyumculuk,taş ustası, ayakkabıcılık ilk akla gelmektedir.Sanat ile uğraşan kişilere sanatçı denir. Zanaat ile uğraşan kişilere ise  zanaatkar denmektedir.

Sanat eserleri bir tanedir ve eşi benzeri bulunmamaktadır.Sanat eserleri birbirlerine benzemezler. Ancak zanaat eserleri birbirlerine çok benzerler ve aynı eseri birkaç defa yapabilirler. Sanat maddi bir beklenti için yapılmaz. Zanaatta ise maddi bir beklenti vardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sanat eserlerinde önemli olan bir duygunun ya da düşüncenin ifade edilmesidir. Eser yapılırken estetik kaygı vardır. Zanaat eserlerinde ise önemli olan bir ihtiyacı karşılayabilmektir.

Sanat eseri yapılırken yaratıcılık çok önemlidir. Bir zanaat eserinde aldığı eğitim ve istenilen duruma göre yapacağı eser bellidir. Örnek verecek olursam İnci Küpeli Kız, Mona Lisa tablosu bir tanedir. Zanaatta ise topraktan yapılan çömlekler, bakırlardan yapılan mutfak eşyaları, süs eşyaları birbirine çok benzer ya da aynıdır.

Sanat doğuştan gelen bir yetenektir. Zanaat yapacak kişiler el becerisini çok önemlidir ancakbu beceri sonradan da kazanabilir.Zaman içerisinde zanaat ürünlerini yaptıkça el becerisi daha da gelişmektedir. Zanaat işi babadan oğula aktarılabilmektedir. Yetenek babadan oğula aktarılabilen bir şey değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.