Sanat ve insan konulu bir yazı

Sanatın doğuşu ve sanat eserlerinin ortaya çıkmasıyla ilgili yaptığınız araştırmalar doğrultusunda “sanat ve insan” konulu bir yazı yazınız. Yazınıza uygun bir başlık belirleyiniz.

 

                                 İnsanın Sanata Olan Yolculuğu

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sanat ilk olarak M.Ö 40.000’li yıllarda Avrupa’da oraya çıkmıştır. Sanat eseri olarak değerlendirebileceğimiz motifler ilk olarak mağara duvarlarında rastladığımız hayvan ve insan figürleridir. İnsan eli ile yapılmış olan ilk sanat eserleri olan bu mağara duvarı motiflerinde avcılıkla ilgili çeşitli olaylar anlatılmaktadır. Yine bu dönemlerden kalma heykeller de ilk sanat eserleridir. Bu eserlerde insanoğlunun yaşadığı dönemdeki hayatı konu olarak işlenmiştir. Bu da sanat ve insanın iç içe olduğu gerçeğini bize anlatmaktadır.

 

Sanat insanoğlunun güzeli bulma isteğinden ortaya çıkmıştır şeklinde bir düşünce bulunmaktadır. Bu düşünceye göre insan çevresinde gördüğü güzelliklerden ilham alarak daha güzelini oluşturma amacıyla sanat eseri dediğimiz resim, heykel gibi eserleri oluşturmaya başlamıştır. Bu ilk adımlar günümüzde farklı birçok dala ayrılmış olsa da temelde aynı düşünce söz konusudur. Yani insanoğlu en güzeli yakalamak üzere duygularını ve yeteneklerini birleştirmektedir.

 

Tarihteki ilk sanat eserlerinden incelemeye başladığımızda gördüğümüz en önemli şey insan ve sanatın iç içe oluşudur. Sanat eserini oluşturan insan ile sanat eseri birbirinden ayrılmaz bir bağla birbirine bağlıdır. Sanat eseri bazen direk insanın yaşamını anlatırken bazen de sadece insanın duygu yansımalarını ifade etmekle yetinmektedir. Bu durumların her birinin temelinde insanoğlu bulunmaktadır. Sanat eserleri insanlar tarafından ortaya konulmaktadır bu sebeple de insanların duygularını yansıtmaktadır. Bu duygular bazen bir insana bazen tabiata bazen de hayvanlara karşı olabilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 Oy, Ortalama: 4,63 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir