Sanal ortamda ulaştığınız bilgilerin doğruluk ve güvenilirliğini sorgulamak niçin gereklidir?

Sanal ortamda ulaştığınız bilgilerin doğruluk ve güvenilirliğini sorgulamak neden gereklidir?

Sanal ortam herkesin kolayca eriştiği ve erişim bilgilerini kısmen gizleyebildiği bir ortamdır. Kişiler gizlendiklerini ve ulaşılamayacaklarını düşündüklerinden kontrolsüzce yazabilmektedir. Gerçek hayatta ağızlarına bile almadıklarını düşüncelerini, söylemeye cesaret edemedikleri cümleleri “kendilerince” rahatca yazdıkları ortamdır.

Sanal ortama eklenen bilgiler herhangi bir doğrulama mekanizmasından geçirilmez. Siz bir foruma yada blogda bişeyler yazdığınızda genelde hemen yayına girer ve o andan itibaren herkes okuyabilir ve bir çok kişi bu bilgileri doğruymuş gibi kabullenir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Durum böyle olunca sanal ortamdaki bilgilerin çoğu yanlış, provakatif ve hatta art niyetli olarak yanlış bilgiler içerir. Kişi kendi çıkarı için bile bile yanlış bilgiler yazabilir, manipülatif hareketler için art niyetli olarak yanlış haberler çıkabilir. Sevmediği kişiye çamur atmak için iftira atma düşünce içinde olabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı sanal ortamda ulaşılabilir bilgilerin doğruluğuna hemen inanamamak gerekli. Farklı kaynaklarda bu bilgileri doğrulamak gerekli olabilir. Kesin bir dille yazılmış, büyük ses getiren haber yada dedikodu vari bilgilere karşı temkinli olmalıyız. Hemen inanıp bu böyleymiş diyip aksiyon vermemiz gerekir. gov.tr uzantılı yada benzeri kamu kurumları siteleri, üniversite siteleri gibi “resmi” kurumlarda bilgileri doğrulamak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.