Sallanma ve dönme hareketi yapan varlıklara çevremizden örnekler verelim.

Sallanma ve dönme hareketi yapan varlıklara çevremizden örnekler verelim.

Fizikte çekim gücüne göre varlıklar farklı yönlere doğru hareket edebilirler. Yeryüzünde her cisim ve canlı kendini bıraktığında yeryüzüne iner. Bunun sebebi çekim gücüdür. Çekim gücünün yanında varlıklar kendilerini istedikleri yöne hareket ettirebilirler. Sallanma olayında bir noktaya bağlı bulunan cisimlerin serbest şekilde hareket etmesidir. Dönme hareketi ise merkeze bağlı olan cismin kendi etrafında veya başka bir varlığın etrafında dönmesidir. İşte bu isteğe bağlı hareketler şu şekilde sıralanabilir:

Sallanma hareketi: Sallanma hareketi sağa sola doğru yapılan harekettir. Yeryüzünde sallanma hareketini yapan birçok varlık bulunmaktadır. Bu varlık veya isimlere örnek olarak guguklu saat, salıncak, beşik sallanma hareketi yapmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dönme hareketi: Dönme hareketi sabit bir eksenin etrafında aynı hareketin yapılmasıdır. Dünya üzerinde ve uzay boşluğunda dönme hareketini yapan pek çok cisim bulunmaktadır. Bu cisimler lunaparkta görebileceğimiz atlıkarıncadan dönme dolaba, anahtarın yuvasında dönmesinden çamaşır makinesinin kazanının dönmesine, tekerlek, matkap, mikser, dünyanın, ayın dönmesi gibi pek çok cisim dönme hareketi yapmaktadır.

Bütün bu hareketleri dünya üzerinde gözlemlemekteyiz. Basit ve günlük olaylar gibi görünen bu hareketler aslında birer fizik olayı olarak gösterilebilir. Dönme ve sallanma olayı cisimlerin gözlemlenmesi ile çok rahat bir şekilde fark edilebilir. Fizik kurallarına bu hareketlerin çok rahat bir şekilde uyduğunu da görebiliriz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın