Salat-ü selam hakkında kısaca bilgi veriniz.

Salat-ü selam hakkında kısaca bilgi veriniz.

Salat u Selam; Hz. Muhammed’in (sav) adının anıldığı yerde söylenmesi gereken saygı ifadeleridir. Allah (cc), insanlara dini anlatması, emir ve yasakları bildirmesi, yaşayarak insanlara örnek olması için peygamberler göndermiştir. Kur’an’da 25 peygamberin adı geçmektedir. Fakat kaynaklar 224 bin peygamberin gönderildiğini ifade etmektedir. 224 bin peygamberin en sonuncusu Hz. Muhammed’dir(sav). Hz. Muhammed (sav) ile peygamberlik görevi sona ermiştir. Hz. Muhammed (sav) Ahzap suresinde Üsve-i hasene olarak nitelendirilmiştir. İnsanlığa en güzel örnektir.

Ümmetinin kurtuluşu için her şeyi yapan Hz. Muhammed’e (sav) karşı ümmetinin yerine getirmesi gereken sorumluluklar vardır. O’nun (sav) getirdiği dini benimsemek ve yaşantısını örnek almak birinci sorumluluğumuzdur. İkinci önemli sorumluluğumuz ise O’nun adının anıldığı zaman O’na (sav) saygı göstermektir. Saygımızı, davranışlarımız ve sözlerimizle gösterebiliriz. Sözlerimizle saygımızı adı anıldığında salavat getirerek gösterilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Salat u selem yani salavat; kelime olarak esenlik ve barış gibi anlamlara gelir. Terim olarak salavat Allah Resulü’nü (sav) rahmetle yad etmek ve Allah’tan (cc) mağfiret dilemektir. Hz. Muhammed’in (sav) adının anılması durumunda salavat getirmek vaciptir. Yani salavat getirmeyen dinen sorumluluğunu yerine getirmemiş olur. Kur’an’da; Allah ve meleklerinin O’na (sav) salat u selam getirirler. Ey iman edenler, siz de salat u selam getirin şeklinde emir vardır. Ayetten yola çıkarak en az bir kere salat u selam getirmenin vacip olduğu buyrulur. Salat u Selam; Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed, Allahümme salli ala Muhammed, Essalatü vesselamü aleyke ya Rasulallah, Sallallahü aleyhi ve sellem gibi farklı şekillerde getirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.