Şair, “Ya istiklâl, ya ölüm!” dizesini neden tırnak içine almıştır?

Şair, “Ya istiklâl, ya ölüm!” dizesini neden tırnak içine almıştır? Yazınız.

Şairin dizeleri içinde bahsettiği bu söz Mustafa Kemal Atatürk’e aittir. Büyük başarıları bulunan ve Türkiye Cumhuriyetini zor şartlar altında kuran Atatürk’ün tarihe atfettiği her bir sözü bir değer taşır. Yeni bir devlet kurma yolunda kongreler düzenleyerek genelgeler yayınlayan Mustafa Kemal, Sivas Kongresinde bu sözü söylemiştir.

Tırnak içinde alınarak farklı bir metin içinde geçirilen sözlere alıntı sözler denir. Atatürk’e ait olan bu sözün şiir içinde tırnak içine alınarak gösterilmesinin sebebi de budur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İstiklal kelime anlamı olarak; bağımsızlık demektir. Milletimizin hiçbir devlete ya da yabancı yaptırıma maruz kalmadan bağımsız olması ölümden dahi daha önemlidir. Bunun için O, herhangi bir yabancı devlete bağımsız olmaktansa ölümü göze almıştır. Vatan toprağımızın her bir karışında savaşta şehit olan askeri barındırır. Kutsal vatan uğruna verilen bunca mücadele Atatürk’ün gözünde ölümü göze alacak kadar değerlidir.

“Ya İstiklal, ya ölüm!”diyerek, Atatürk başka bir seçenek bırakmayarak tam bağımsız ve özgür bir devlet olabilmemiz için üstün çaba sarf etmiştir. Bunu yapmadaki hedefi de gelecekte huzurlu ve ayakları üzerinde duran bir devlet bırakabilmektir. Çünkü o, bir milletin kararlılığının ancak vatanını savunma ve korumadaki becerisinden ileri geldiğini biliyordu. Vatan sevgisi o denli büyüktür ki bunun için ölümün dahi göze alınması gerektiğini düşünüyordu. Bu sebeple “Ya istiklal ya ölüm” sözünü kendine ilke edinirken Türk toplumuna adamıştır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.