Şair şiir yazarken duygu ve düşüncelerini içinden geldiği gibi mi yoksa birtakım kurallara bağlı kalarak mı anlatmalıdır?

Sizce şair şiir yazarken duygu ve düşüncelerini içinden geldiği gibi mi yoksa birtakım kurallara bağlı kalarak mı anlatmalıdır? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

 

En eski edebiyat türlerinden bir tanesi olan şiir, söz sanatı kullanımının yoğunluk kazandığı estetik metinlerdir. Bu metinler, duygu ve düşünceleri diğer insanlara aktarmanın en etkileyici yolu olarak görülmüştür. Bu etkileyiciliği şiire kazandıran da onun söylenişi, okuyucuda bıraktığı tattır. Etkileyiciliğin bu denli ön planda olmasından ötürü “Kafiye göz için midir yoksa kulak için midir?” Gibi pek çok tartışma çıkmıştır. Şiirin, döneme göre değişmekle birlikte, bazı kuralları mevcuttur. Bu ölçülere göre şair anlatmak istediklerini biçimlendirir ve okuyucuya sunar. Bu şartlar sağlanmadan da şiir yazılabilir. Kuralsızlığı kendileri için bir kural addeden Garip Akımı şairlerinin yazmış oldukları şiirleri bu bağlamda örnek gösterebiliriz. Ancak kurallar, şiirleri kibarlaştıran ve söyleyişi güzelleştiren bir etmendir.

 

Şiir duygu ve coşku işidir. Anlatılmak istenen en güzel, en gösterişli haliyle okur karşısına çıkarılır. Şair yine içinden geldiği gibi yazacaktır ama onu kısıtlar gibi görünen o kurallar, onu anlatmak istediğini farklı bir şekilde anlatmaya zorlayacağından, şairin kendini geliştirmesine de katkı sağlayacaktır. Bir kalıba sokulmak gibi gelse de bu kurallar, şairin dili kullanma yetkinliği hakkında okura bir fikir verecektir. Kurallar, şaire anlatmak istediklerini nasıl anlatacağı yolunda bir kılavuz olduğu için de önem arz eder. Estetik açıdan bakıldığında da kurallar dahilinde yazılan şiirlerin diğerlerine kıyasla daha güzel olduğu söylenebilmektedir. Bu nedenle şiirde kurallara bağlı kalarak yazmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.