Şair olsaydınız şiirlerinizi seslendirerek sesli kayıt altına almak ister miydiniz?

Siz bir şair olsaydınız şiirlerinizi seslendirerek sesli kayıt altına almak ister miydiniz? Nedenleriyle açıklayınız.

 

İçinde bulunduğu çağa ayak uyduramayan ve toplumda kalıcı eserler veremeyen şairler tutunamaz. Aynı zamanda şiirlerini sesli ve yazılı aktaramayan şairler de unutulabilir. O yüzden şiirlerimi kendi sesimden gelecek kuşaklara aktarmak isterdim. Yaşadığı çağın gereklerini herkes tarafından görebilip sadece okumasın aynı zamanda işitsel olarak da görsünler diye seslendirir ve kayda alırdım. Zaten ben şiirleri sesli okumayı severim. İnsan kendi sesini yıllar geçtikçe yaşlandığında dinlemesi kadar güzel bir duygu yoktur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bir de herkes tarafından şiirlerinizin dinlenildiğini düşünsenize, ne hoş bir duygudur. Şair olsam içinde bulunduğum toplumun acısını ve tatlısını sadece yazarak değil tarihe ışık tutması için seslendirerek de bellekte kalmasını sağlarım. Şair ne kadar hafızalara kazınabilecek şekilde çalışmalar yaparsa o kadar kalıcı olur diye düşünüyorum. Ayrıca okuduğumuz şiiri belki bir süre sonra dinlediğimiz de beğenmeyeceğiz tekrardan üzerinde çalışabileceğimiz için kayda almanın faydası vardır. Yine şiirlerimle somutlaştırdığım tarihi ve toplumsal olayları, kayda alarak gelecek kuşaklara şiiri sevdirmek veya şiir okumayı sevmeyenlere dinlemeye teşvik etmek isterim.

 

Şiirlerimi okuyarak yeniden yorumlama imkânı bulmak, şiirlerimi okuyarak tekrar dinlemekten mutlu olmak, şiirinde müzikler gibi sesinin olması benim için bütün bunlar gurur verici bir duygu olurdu diye düşünüyorum. Sesimin şiirle bütünleşerek gelecek kuşaklara şiiri sevdirebilmek en büyük arzum olurdu. Şiirsel bir yaşamım olmasını isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.