Sahne tozu yutmak sözünden ne anlıyorsunuz?

 “Sahne tozu yutmak” sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

 

Sahne tozu yutmak genellikle tiyatro çalışmalarında duyulmaktadır. Oyunculuğun gelişmesi ve ilerlemesi için, alanda uzun bir süre çalışarak deneyim sahibi olmak anlamlarında kullanılmaktadır. Sahnede olmanın, oradaki hissi tecrübe etmenin önemini vurgulayan bir sözdür.Her ne kadar en çok tiyatrocular için kullanılıyorsa da sahne işi yapan herkese söylenebilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Çıkış noktasının tiyatro olduğu bu sözde, insanın benliğine işleyen tiyatro tutkusunun sahnenin tozunu yutmakla oluşacağı anlatılmak istenir. Burada bahsedilen toz ise gerçek değil mecaz bir ifadedir. Sahnenin büyüleyici atmosferine kapılmak, kendini sahnede bulmak anlamlarında kullanılabilmektedir. Bunun yanında bu kalıp sahneye emek gösterenler için de geçerlidir. Sahnede var oldukları sürece, deneyim kazanılıp başarılı olunacağı vurgulanmak istenmiştir. Sahneye çıkıp seyircinin karşında performans sergileyen sanatçı, o tadı aldığı zaman kolay kolay tiyatroyu bırakamayacaktır. Sanat aşkını coşturan ve sanatçıyı mutlu eden sembolik bir tozdur bu sahne tozu.

 

Sahne sanatlarında yeri çok büyük olan bu söz, oyuncunun sahnede olma haline sevdalanmasını, tutkusunu ifade eden bir sanat deyimidir. Sözün kullanım amacı ise, sahne tutkusunu belirtmek ve anlamı güçlendirmektir. O sahne tozu yutulmuşsa hissedilenler, sahneden inilse bile bitmez sanatçının içinde yaşamaya devam eder. O duygunun kolay unutulabilecek ya da vazgeçilebilecek bir duygu olmadığı da ayrı bir gerçektir. Sahnedeyken oyuncu için kendi hayatı durmuş ve bir başkası olarak bambaşka hayatlara dokunmaktadır. Hazırlanan oyun sahnede seyircilerle buluştuğu anda tüm o zor yaratım süreci büyük bir hazza dönüşecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir