Sağlıklı yaşamada temizliğin önemi nedir?

Sağlıklı yaşamada temizliğin önemi nedir? Açıklayınız.

Temizlik sağlıklı olabilmenin ilk şartıdır. Dinimize baktığımızda da temizliğin ilk kurallarından olduğunu görmekteyiz. Temizlige dinimizde çok önem vermiş ve bununla ilgili belirli hadislerde bulunmaktadır.

Sağlıklı yaşamak hem çevre temizliği açısından hem yediğimiz gıdalar açısından oldukça önemlidir. Hastalıklara daha az yakalanmamıza ve daha uzun ömürlü olmamıza katkı sağlarlar. Temizliğin dikkat edilmediği ya da önemsenmediği göz ardı edildiği yerlerde tarihimize baktığımızda büyük salgın hastalıkların yaşandığı görülmüştür. Bu salgın hastalıklardan dolayı onlarca insan ölmüştür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsan nesline dahi zarar veren bu temiz olunmayan yerlerdeki tutumlar hem bitkilere hem hayvanlara yani doğadaki canlılara da zarar vermektedir.

İnsanın doğasını bozan çeşitli mikropların temiz olmayan ortamlarda ürediğini bilmekteyiz. Böyle ortamlarda bulunan ya da böyle ortamlarda bulunmuş bir meyve, sebze ve yemekleri tüketen kişi bir süre sonra vücudunda hormonal dengesizliklere sebep olacak ve bundan dolayı sağlık sorunları yaşayacaktır. Belki de temizliğe önem vermediğimiz için ömrümüz boyunca çekeceğimiz bir hastalığın başlangıcında şu andan sebep olabilmekteyiz.

En başta da dediğimiz gibi sadece bizler de etrafta bulunan ve belli bir ekosistem döngüsü çerçevesinde işleyen doğa döngüsüne de zarar vermiş oluyoruz. Bu da dolaylı olarak da olsa hayvan neslinin azalmasına ondan dolayı çıkabilecek olan zararlı mikroorganizma sayısının artışına ve bitkilerin normalden daha farklı bir şekilde büyüyerek kuruyup kalmasına sebep olmaktadır.

Maddi olarak bizi bulunca etkileyen bu hastalık manevi olarak da ömrümüz boyunca sürekli rahatsızlık çeken kendini iyi hissetmeyen bireyler olmamıza sebep olacaktır.

Eğer birey olarak sağlıklı yaşamak istiyorsak muhakkak ki giydiğimiz giyeceklerden, yediğimiz yemeklere kadar her türlü nesnede temizliğe dikkat etmeliyiz. Kendi vücut temizliğimizi de yapmalıyız. Sokaktan geldiğimizde ellerimizi yıkamayı da unutmamalıyız. Hem sokakta hem evde hem de okulda temizliğimizi girdiğimiz ortama göre sağlamak zorundayız. Sağlıklı bir hayatı istiyorsak bu önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.