Sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız?

Sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız? Sınıfça konuşunuz.

İnsan ömrü yaşadığımız yüzyılda ortalama 80 yıl kadardır. Yaşanacak hayatın sağlıklı olması ve güzel sürmesi önemlidir. Hastalıklarla geçen bir ömür kişiye mutluluk ve huzur vermeyecektir. Sağlıklı olmak kişinin kendi elinde olduğundan dolayı doktorların söylediklerine ve beslenme uzmanlarının tavsiyelerine dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir yaşamın temelinde spor yapmak, dengeli beslenmek ve doğal gıdalar tüketmek yatar. Doymamış yağ oranı yüksek olan fastfood tarzı gıdalar vücutta büyük zararlara yol açtığından dolayı mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Meyve ve sebzeleri bolca tüketmeli, boyalı ve hazır şekerleme türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Buna göre;

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Vücudumuzun hayatımızın her aşamasında zinde kalması için düzenli spor yapmalıyız.
  • Uyku düzenimiz olmalıdır. Geç yatmamalıyız. Her gün aynı saatte yatmalı, aynı saatte kalkmaya özen göstermeliyiz.
  • Ellerimizi sık sık yıkayarak kişisel temizliğimize dikkat etmeliyiz. Kişisel temizliğimizle birlikte çevre temizliğinin önemi unutulmamalıdır.
  • Sigara, uyuşturucu, alkol tarzında bağımlılık yapan zararlı maddelerden uzak durulmalı, asla kullanmamaya özen gösterilmelidir.
  • Aşılar insan vücudunu hastalıklara karşı koruyucu görevleri vardır. Hastalıklara karşı vücut direncimizi artırmak için yapılması gereken bütün aşılar yaptırılmalıdır. Böylece olabilecek bazı hastalıklara karşı vücudumuzun direnci artırılmış olur.
  • Strese sokan ortamlardan uzak durulmalı, stresli durumlara girmemeye dikkat edilmelidir.
  • Strese ve bütün sıkıntılara karşı kendimizi rahatlatacak hobiler bulmalıyız. Bir enstrüman çalmayı öğrenebilir, bir sanat dalı ile uğraşabiliriz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Oy, Ortalama: 3,83 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir