Sağlık ve spor arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sağlık ve spor arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sağlıklı olmak için dengeli beslenmemiz gerektiği gibi düzenli spor da yapmamız gerekenler arasındadır. Vücudunuzun zinde olması ve dinç olabilmesi için spor gerekli bir faaliyettir .Spor, kas ve sinir sistemini, zihinsel ve ruhsal gelişimi olumlu yönde etkiler. Stresli ve sıkıntılı zamanlarda yapılan spor kişinin rahatlamasına ve sorunlarıyla daha kolay başa çıkmasını sağlar.Toplu şekilde yapılan sporlar bireyi sosyalleştirdigi gibi takım halinde çalışmayı ve dayanışmayı öğretir.

İnsan vücudunun 3/4 ü suyla kaplıdır. Vücuttan toksini atabilmek için egzersiz yapmaya, hareket edip terlemeye ihtiyaç vardır. Açık havada yapılan spor ile alınan temiz hava ve oksijen vücudumuza nufüz ederek bağışıklık sistemini güçlendirir ve güçlenen bağışıklık sistemi ile vücut hastalıklara karşı daha dirençli olur ve hastalıkları kolay atlatır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Spor kasları çalıştırır, kuvvetli ve estetik bir vücudunuzun olmasına yardımcı olur. Hareketsiz kalmanın önüne geçip vucuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Duruş bozukluğu sorununu gidermeye yardımcı olur. Yaptığımız egzersizler daha dayanıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

Uykusuzluk sorunu da stresten kaynaklanabilir. Bu sorunla başa çıkabilmek için spor yapmak en kolay yoldur. Spor uykunuzu düzene sokmanıza yardımcı olur, stresli hallerden uzak tutar.

Spor yapmak solunumu da düzene sokar ve bu sayede yeterli seviyede oksijen vücudumuza ulaşır ve bağışıklık sistemimizi olumlu yönde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir