Sağlık konulu bilgi verici bir metin

Aşağıdaki kelimelerden iki tanesini kullanarak “sağlık” konulu bilgi verici bir metin yazınız. Metninizde sağlıkla ilgili atasözü ve deyimler kullanınız. (Kelimeler: oysa ile ve çünkü hatta fakat hâlbuki)

Sağlıklı bir yaşamın gerekleri nelerdir?

Günlük yaşantımızda sağlığımızı etkileyen birçok faktör vardır. Gürültü kirliliğinden tutun da kurduğumuz arkadaşlık ilişkilerine kadar birçok faktör insan sağlığı üzerinde olumsuz ektiler bırakabilir. Sağlığımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri de “stres”tir.  Okulda, evde, işyerinde kısacası yer ve zaman fark etmeksizin her türlü sorunla karşılaşabiliyoruz. Doğal olarak bu sorunların yarattığı stres ile birlikte ruh sağlığımız; ruh sağlığımızın da bozulmasıyla birlikte bedensel sağlığımız da zarar görmektedir. Atalarımızın da dediği gibi ; “Ağacı kurt, insanı dert öldürür “.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Stresin yanı sıra; çalışma koşulları, düzensiz beslenme,  düzensiz uyku, egzersiz yapmama ve bu gibi birçok neden de sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Peki sağlıklı kalabilmek için neler yapmamız gerekiyor?   İyi uyku, güne sağlıklı ve zinde başlayabilmek için dikkat etmemiz gereken en önemli unsurdur. Uykumuzu aldık, peki daha sonra neler yapmalıyız? Uykudan sonraki en önemli iki unsur da düzenli beslenme ve su tüketimidir.

 

Obezite ve çeşitli rahatsızlıklardan korunmanın en önemli yolu dengeli beslenmedir. Oysaki dengeli beslenme adına birçok bilgilendirme çalışması bulunmasına rağmen, yeteri kadar dikkat ettiğimiz söylenemez. Ek olarak, besinlerden veya solunum yoluyla vücudumuza bulaşan bakterileri de vücudumuzdan atmak adına su, önemli bir yardımcıdır. Normal bir insan vücudu, gün içerisinde yaklaşık olarak 2-3 litre suya ihtiyaç duymaktadır. Yeterli miktarda su tüketilmemesi halinde, toksinler vücuttan atılamayacak ve çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınacaktır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın bir koşulu da, düzenli egzersiz yapmaktır. Erken yaşlanmayı önlemek, toksinlerden arınmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için egzersiz yapmak önemlidir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 20-30 dakikalık egzersiz yapmak, zinde kalmanız için yeterli olacaktır. Tüm bunların yanında eğlenceli aktiviteler yapmak da sizi iyi hissettirecek ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayalım ki sağlık, kaybedildiğinde bulunması kolay olmayan bir madendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir