Sağlık alanında hizmet veren kurumları yazınız.

Sağlık alanında hizmet veren kurumları yazınız. Kısaca her birini açıklayınız.

Sağlık ocakları, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite hastaneleri bulunmakta. Üniversite hastaneleri, en son çare olarak tercih edilmeli. Bir hastalığı olan vatandaş öncelikle bulunduğu semtte yer alan aile hekimine muayene olmalı. Aile hekimi gerekli gördüğü takdirde 2.basamak sağlık kuruluşları olan devlet hastanelerine hastanın sevkini sağlayacaktır. Eğer hastalığınıza 2.basamak sağlık kuruluşları da bir çare bulamadılarsa bu durumda 3.basamak sağlık kuruluşlarından olan üniversite hastanelerini tercih edebilirsiniz. Doktorunuz bu konuda sizi yönlendirecektir.

Ancak direkt en son basamağa başvurmak, hem acil durumu olan hastaların tedavi almalarını engeller. Hem de üniversite hastanelerinde ciddi bir yoğunluk oluşturur. Yani araştırma görevlisi olarak çalışan hekimler, hastalıkların nedenlerini araştırackları yerde hasta yoğunluğu ile boşuna uğraşıp esas büyük hastalıkları atlama gibi bir hataya çok rahat düşebilirler. Zaten Türkiye’de bu durum çok yaşanıyor. Grip olan insan bile üniversite hastanesine koşunca hastanelerin popülasyonları artıyor. Gerçek hasta ve daha alt kurumda tedavi alması gereken hasta profilleri karışıyor. Aslında hastanın izlemesi gereken yol şu şekilde olmalı;

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

  • Sağlık ocakları; kendini kötü hisseden ve vücudunda bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayan hasta birey. öncelikli olarak sağlık ocaklarında yer alan aile hekimlerine başvurmalıdır. Aile hekimi hastalığı hakkında yeterli tanıyı koymakta güçlük çekiyorsa bu durumda ikinci basamak tedavi merkezi olan devlet hastanelerine yönlendirmelidir.
  • Devlet hastaneleri; buralarda daha komplike hastalıkların tanısı ve tedavileri yapılır. Örneğin; sağ alt karın bölgenizde aşırı derecede ağrı var ve doktorunuz apandisit olma ihtimalinizi düşündü. Gereken kan tahlillerini ve röntgen işlemlerini tamamladı. Gerçekten de acil ameliyat olmanızı gerektiren apandisit tablosuyla karşı karşıyasınız. Bu durumda sizi ameliyat edecek yeterli tecrübeye sahip cerrahlar devlet hastanelerinde görev yaparlar. Eğer hastalığınız kronik bir seviyede ve yeteri kadar bilgi elde edilemiyorsa tanı koymak için bu durumda devlet hastanesinde bulunan doktorunuz sizi 3.basamak sağlık kuruluşlarından olan üniversite hastanelerine daha detaylı bir araştırma yapılması için sevk edecektir.
  • Üniversite hastaneleri; bu kuruluşlarda daha komplike hastalıkların tanı ve tedavisi yürütülür. Araştırma görevlileri, nadir görülen ve nedeni zor anlaşılan hastalıklar hakkında detaylı araştırma yaparak hastayı sağlığına kavuşturmak için çabalarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir