Sağlığınızı korumak için nelere dikkat etmelisiniz?

Sağlığınızı korumak için nelere dikkat etmelisiniz? Anlatınız.

  • Yediğimiz besinlerin çeşidine
  • Kalori miktarına
  • Vücutta toksik etki yapıp yapmayacağına
  • Tazeliğine
  • Son tüketim tarihine
  • Kalitesine son derece önem vermeliyiz.

Sağlıklı bir yaşamı tercih etmek insanların çoğuna oldukça zor gelmekte. Ancak uzun vadede düşünüldüğünde vücudumuza iyi bakmak ve bedenin bilgeliği olayını kavrayarak hareket etmek son derece önemlidir. Bu anlamda sadece yediğimiz besinlere değil, yaptığımız egzersizlere ve zihnimizden geçirdiğimiz düşüncelere de oldukça dikkat etmeliyiz. Çünkü düşünce tarzımız yaşantımıza da yansır. Beslenme biçimimiz de aynı şekilde düşünce yapımızı önemli ölçüde etkileyecektir. Birbirleriyle bağlantılı olan bu sistemlerin işleyişini kontrol etmek yine bireyin kendisine kalmıştır. Lokomotifin biri raydan çıkarsa diğerleri de elbette bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Öncelikli olarak işe düşünce yapımızı değiştirmekle başlamalıyız. Daha sağlıklı bir hayat için ilk adım budur. Daha sonra;

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sağlığımızı korumak için beslenmeye dikkat etmek vücudun temel mekanizmasını korumasına yardımcı olmak demektir. Örneğin; uzun süre demir içeren besinleri almadığımız zaman vücut bunu tolere etmeye çalışır. Ancak yaklaşık 6 ay sonra demir depoları da tükeneceğinden halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları ya da konsantrasyon problemleri yaşanacaktır. Olay daha kronik döneme geldiğinde ise bu sefer vücutta demiri kullanan esas mekanizmalar durma seviyesine gelecek ve beyniniz bundan olumsuz etkilenecektir. Dolayısıyla basit bir sebze yeme işini bile ertelediğinizde veya yapmadığınızda olay ne kadar karmaşık bir sürece girmekte. Bu süreç sadece demir açısından değil hayvansal gıdaları yeteri kadar tüketmediğimizde de benzer mekanizmalarla vücudumuzda bir sürü aksayan sistem olacaktır. Olayı en son kompanse etmeye çalışan böbreklerimiz hasar görmeye başladığında belki de artık geri dönüşü olmayan bir yaşam savaşına girmiş olacağız.

 

Olayı bu kadar kompleks hale getirmemek için beslenmenin yanında yeterli su içmeye ve egzersiz yapmaya da büyük önem vermek gerekir. Su her insanda vücudun yaklaşık %70’ini oluşturur. Durumun önemi aslında gayet açık. Dehidrate bir bedende birçok fonksiyon bozukluğu oluşacak ve hücrelere yeteri kadar su vermediğimizde parçalanarak ölmeye başlayacaklar. Aynı şekilde vücudun işleyişini düzgün bir şekilde devam ettirebilmek için egzersizlerin düzenli ve akılcı bir şekilde yapılması kas gruplarının çalışmasına yardımcı olacaktır. Basit günlük yapılan yürüyüşler bireyi kardiyovasküler hastalıklar açısından koruyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.