Sağlığınızı korumak için hangi yiyecekleri tüketiyorsunuz?

Sağlığınızı korumak için hangi yiyecekleri tüketiyorsunuz? Söyleyiniz.

Sağlık, insana verilmiş en büyük armağan. Dolayısıyla vücuda iyi bakmak büyük ölçüde yediğimiz besinlerle gerçekleşmektedir. Her gün düzenli olarak protein, karbonhidrat, yağ asitleri, vitamin ve mineral alımına dikkat ettiğimiz takdirde hastalıklardan korunmak da şans haline gelmeyecektir. Öncelikli olarak günde en az 2 litre su tüketmeye dikkat etmek gerekir. Bunun yanında sabah kahvaltısını ihmal etmemek son derece önemlidir. Çünkü vücut gece boyunca dinlenir ve belirli bir enerji harcar. Sabah ise artık yepyeni bir gündür. Günü iyi değerlendirmek ve iç organların çalışmasına yardımcı olabilmek amacıyla sağlam bir kahvaltı her zaman iyidir. İçerisinde yumurta, süt ve yeterli karbonhidratın bulunduğu kahvaltı masaları elbette her zaman daha sağlıklı bir bedene sahip olmaya yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında günün diğer öğünlerinde de aşırı yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmakta fayda vardır. Örneğin; her gün hamur işi yemek, börek poğaça tarzı yiyecekleri tüketmek beyin yapısında ve bel karın bölgesinde ciddi yağlanmalara yol açacaktır. Çünkü un içerisinde sağlıksız ve besin değeri düşük karbonhidrat bulunur. Yani ekmek bir nevi zehirdir. Gün içerisinde ekmek yemeden doymayan bir millet olduğumuz için bu farkındalığa ulaşmak da sadece Canan Karatay’ın uğraşları ile elbette mümkün değil.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Her gün C vitamini ve diğer mineralleri almaya özen göstermeliyiz. Bunun için mevsime uygun meyve ve sebzeleri tüketmek son derece uygun olacaktır. Ancak bazı meyve ve sebzeleri fazla kullanmak bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Örneğin; çok fazla muz tüketmek kabızlığa, aşırı havuç yemek ise kırmızı idrar yapmanıza yol açabilir. Her şeyi kararında yemek en doğrusudur.

Şeker de sağlığı korumak için kararında tüketilmesi gereken yiyeceklerin arasında yer almaktadır. Öyle ki birçok bilim insanı şeker için kanser hücrelerinin besini olarak söz eder. Gerçekten durum bu şekildedir. Tümör ve kanser hücreleri kolaylıkla parçalayabilecekleri şeker moleküllerini kendilerine enerji kaynağı olarak seçerler. Bunun için de şekeri hayatımızda mümkün olduğu kadar azaltmak son derece mantıklı bir davranış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.