Rusya ile ithalat ve ihracatında etkili olan faktörler

Rusya’ya ihraç ettiğimiz ürünler ile Rusya’dan ithal ettiğimiz ürünleri dikkate aldığınızda her iki ülkenin ithalat ve ihracatında hangi faktörlerin etkili olabileceğini yazınız.

Rusya İle ülkemiz arasında yapılan ithalat ve ihracat çeşitli unsurlardan etkilemektedir. Bu etkenlerin mevcut şartlarda bulunması veya bulunmaması durumlarında iki ülke arasındaki ilişkilerde doğal olarak duruma  göre iyi olurken duruma göre de durma noktasına gelmektedir.

1-Siyasi ilişkiler

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

2-Ekonomik etkenler

3-Tarım ve gıda ürünlerinin farklı miktarlarda üretilmesi

 

Ülkelerin birbirleri olan ilişkilerinin en önemli belirleyicisi başta aralarındaki siyasi ilişkilerdir. Siyasi ilişkiler iyi olursa ülkelerarası bir sorun olmadan karşılıklı anlaşmaya dayalı olarak alışverişlerini sürdürürler. Ancak iki ülke arasında çeşitli sebeplerden dolayı sorunlar çıkarsa, bizden almak yerine alternatif ülkeler aracılığı ile bu ihtiyaçlarını karşılarlar. Özellikle geçtiğimiz dönemlerde Suriye sınırında düşen Rusya’ya ait uçaktan sonra Rusya ile olan ilişkilerimiz bozulmuş ve ihracat ettiğimiz sebze meyve ürünleri gümrükte kalmıştı.

Rusya’nın ve Türkiye’nin iki ülke arasında ithalat ve ihracatta etkili bir diğer etken ise; ülkelerin ekonomik durumları. Ülkeler maddi imkânları ölçüsünde alışveriş yaparak ürünleri ithal ya da ihraç ederler. Ülkeniz bir ürünü ihraç edecek olsa bile o ürünün ham maddesi elinizde yoksa ihraç edeceğiniz ürünü ihraç edemezsiniz. Bunun için öncelikle ham maddeyi ithal etmelisiniz ve böylelikle ihraç edeceğiniz ürünlerin yapımına başlayabilirsiniz.

İhracat ve ithalat  Rusya ve Türkiye arasında uzun yıllardır sürmektedir. Uzun yıllardır süren bu alışverişi etkileyen bir diğer unsur ise iki ülkenin yıllık olarak değişen sebze ve meyve ihtiyaçlarıdır. Ülkelerin ihtiyaçları doğrultusunda ürettikleri ürünlerin oluşmasında, mevsimlerin ve sıcaklıkların etkisi olmaktadır. Hâl böyle olunca ülkelerin ihtiyaçları çeşitli etkenlere göre şekillenmektedir, bu da ithalat ve ihracatı etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir