Rönesans Dönemi’nde yaşayan bilim insanı ya da sanatçı olsaydınız hangi alanda çalışmalar yapmak isterdiniz?

Rönesans etkilerini öncelikle sanat daha sonra mimari ve kültürel alanlar aracılığıyla göstermiştir. Siz, Rönesans Dönemi’nde yaşayan bilim insanı ya da sanatçı olsaydınız hangi alanda çalışmalar yapmak isterdiniz?

ZKelime anlamı “Yeniden Doğuş” olan Rönesans ile birlikte, sanata olan bakış değişmişti. Sadece dini amaçlar güdülerek üretilen sanat eserleri bulunmaktaydı. Bazı sanatçılar bu duruma karşı çıktı ve sanatın sadece dine hizmet etmeyeceğini, böyle bir mecburiyetinin bulunmadığını beyan ettiler. Bu doğrultuda yeni sanat eserleri ürettiler. Kilisenin dayatmış olduğu skolastik düşünce anlayışı yıkılmış oldu. Bu dönemde bilim insanı olarak çalışmalarda bulunmak isterdim. Kilisenin insanlara, gerçekleri anlatmadığını farkında olan bir bilim insanı olduğum için, insanları gerçekle buluşturmak isterdim.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dönemin koşulları el verdiğince dünyamızın coğrafi konumu ile ilgili çalışırdım. Yaptığım çalışmalarla, insanların kilisenin söylemiş olduğu yalanlardan temizlenmesini sağlardım. Özellikle de dünyanın şekli ile ilgili araştırmalarda bulunurdum. Yaptığım çalışmaların sonucunda elde ettiğim bütün bulguları, hiç bir şekilde çarpıtmadan insanlara açıklar hem insanların bilgilenmesini hem de bilim dünyasının bu sayede gelişmesini sağlardım. Çalışmalarımın sonuçlarını mutlaka yazılı hale dökerdim. Böylece sadece çağımın değil, gelecek nesillere de bu bilgiyi aktarmış olurdum. Benim bulmuş olduğum şeylerin üstüne araştırma yapıp daha başka bilgileri keşfetmelerinin ve bilimi daha da ileriye götürmelerine imkan tanımış olurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.