Robotların bilme ve akıl yürütmesi ile insanın bilme ve akıl yürütmesi arasında nasıl bir bağ bulunmaktadır?

Robotların bilme ve akıl yürütmesi ile insanın bilme ve akıl yürütmesi arasında nasıl bir bağ bulunmaktadır? Robotlar da kendi kendilerine araştırma yapıp bazı kavram ve terimler oluşturabilir mi?

Robotların bilme ve akıl yürütmesi ile insanın bilme ve akıl yürütmesi arasında bence çok büyük farklar vardır. Çünkü insan özgür ve her an değişebilen ve elde ettiği bilgiler ışığında çıkarımda bulunarak anlık akıl yürütmelerde bulunabilir. Hâlbuki ki robotlar, insanların omlara yüklediği bazı kod ve yazılımlarla girilen bilgiyi işler ve ona daha önce yüklenmiş bilgileri kıyaslayarak karşımıza çıkarabilir. Bu durumda robotların kendi başlarına yeni bir fikir veya öneri yapabileceklerini düşünmüyorum.

Akıl yürütme dediğimiz zaman, iki veya daha fazla farklı fikirlerin karşılaştırılması ve bu kavramlar arasında ki sonuç ilişiklisinin ortaya çıkarılmasıdır. Ancak bu akıl yürütmelerin daha doğru bir bilgiyi ortaya koyması için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalar neticesi elde edilen bulgularında kullanılması gerekmektedir. Böylece yapılan akıl yürütmelerle doğru bir sonuca ulaşılabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ancak robotlar tamamen insan yapımı olan makinelerdir. Onlara yüklenen kodlar ve yazılımlar sayesinde işlevlerini yürütürler. Herhangi bir durumda kendi başlarına özgür karar veremez ve kendisinde olmayan bir bilgiyi işleme yeterliliğinde değillerdir. Robotlar ancak kendilerine daha önce yüklenen bilgileri kıyaslayama bir akıl yürütmesinde bulunabilirler. Ama bu akıl yürütme insanların akıl yürütmeleri gibi değildir.

Son olarak konuya dair şunlar söylenebilir: İnsanların bilgi dağarcıkları çok geniştir ve her an yeni bilgiler öğrenmektedir. Dolayısıyla karşısına çıkan fikirler hakkında akıl yürütmesi çok kolaydır. Robotlar ise insan kontrolünde olduğu için yaptıkları akıl yürütmeler insanlarınkine benzemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir