Robotlar, sağduyu ve vicdan sahibi olabilir mi?

Robotlar, sağduyu ve vicdan sahibi olabilir mi? Yaşananlara iyi-kötü, güzel ve çirkin gibi değerler verebilir mi? Nasıl?

Modern insan hayatının hemen her yönü bilim ve teknolojiden etkilenmiştir. Elimizde tuttuğunuz akıllı telefondan başlayarak, Facebook’a göz atmak için, içinde yaşadığımız akıllı evlere kadar, en az iki adet teknoloji kullanılmış yer sayabiliriz. Bilim ve teknoloji alanı geçtiğimiz yıllar boyunca ilerlemiş ve yaşam bakış açımızı değiştirmiştir. Bu gelişmeler arasında robotlar, insan yaşamına yaklaşmaya çalışarak önemli hale geldi. Günlük sorunlarımızın çoğunu çözmeyi başarmış olsalar da, hala sorun yaratabilirler. Öncelikle, parlak tarafı görelim ve sonra karanlık tarafa geçelim.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İyi etkileri;

Engellilere yardımcı olmak için son yıllarda birçok robotik çözüm önerilmiştir. Engellilik robotları, insanların belirli hastalık koşullarından ve yaralanmalardan kurtulmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Tekerlekli sandalyeleri, robot kollarını ve engelli bireylere günlük işlerinde yardımcı olan diğer birçok robotik cihazı içeren geniş bir alandır.

Birçok üst düzey fabrika, üretim hatlarını daha verimli ve zamandan tasarruf etmek için robotlardan yararlanır. Bu robotlar daha doğru ve kaliteli işler yapabilir. Kalitelerinin artması nadiren hata yapmalarını ve insan çalışanlarından daha kesin olmalarını sağlar. Güçleri olduğu sürece, hiç duraksamadan veya bozulmadan sürekli çalışabilirler ve insanlar kadar yorulmazlar.

 

Kötü etkileri;

İnsanlar her zaman kötü şeyleri hatırlayacaktır…

İnsanlar hayatlarını kolaylaştırmak için robotlar kullanıyorlar. Ancak, bizi tembelleştirir mi? Günümüzde insanlar, gerçek el emeği içeren herhangi bir iş yapmıyorlar. Modern bağlamda, insanların dolaşması için daha az ihtiyaç vardır. Akıllı uygulamalar, çevrimiçi olarak ihtiyacımız olan her şeyi satın almak için bize çözümler sunar.

Tüm marketleri şehir merkezindeki süpermarketlere yürümek zorunda kalmadan online mağazalardan sipariş edebiliyoruz. Bunun tamamen kötü olduğunu iddia etmiyorum, ancak bizi aşırı kilo, diyabet ve yüksek tansiyon ile hasta etmekten bir dereceye kadar sorumlu hale geldi.

 

Japonya ve Kore gibi robot endüstrisindeki devler, insansı robotlar kurmaya başladı. İnsan vücuduna benzeyecek şekilde inşa edilmişlerdir.

Gerçek insan gibi görünen ve davranan robotlar yaratmak insanları bu makinelere karşı duygular geliştirmeye motive edebilir. Bu, kullanıcılar içinde güveni artırabilir- ama belki de aşırı baskı da yaratabilir. Etrafta olmadıklarında sorunlara neden olan robotlara güvenebilir ve bağlı kalabilir miyiz? Bu senaryonun bir örneği, bir erkeğin kadın sesiyle kişiselleştirilmiş bir akıllı bilgisayar işletim sistemi ile ilişki geliştirdiği (2013) filminde tasvir edilmiştir.

Birçok şirket ve fabrika, robotları daha düşük maliyetli olduğu için ana süreçlerinde kullanmaya yöneldi. Robotlar, insanları endişe verici bir oranda değiştirmeye başladı. Bu, iş piyasasını tehdit etti ve işgücünün küçülmesine neden oldu.

Robotlar bu kadar çok artı ve eksileri varken, sağduyu ve vicdan sahibi olabilme şansına sahip değildir. Bu açıdan baktığımızda robotların sadece insan kopyaları olarak hayatımızda olduklarını unutmamak lazım. İyi, kötü, çirkin ayrımı yapabilmeleri sadece robotlara yüklenen yazılımlara göre söz konusudur. Yazılımlarında insan yaratıcılığında bulunması robotların sadece insanların isteklerine cevap vermesi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir