Robot denilince aklımıza neler geliyor?

Robot denilince aklımıza neler geliyor?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızı her alanda etkileyen yeni şeyler de günlük yaşamımıza girdi. Her gün yeni bir teknolojik gelişme ile yeni şeyler öğreniyor veya yeni teknolojik cihaz ve aletlerden faydalanmaya başlıyoruz. Teknolojinin bazı eserleri dünyamızı kötü etkilese de teknolojik gelişmelerin çoğu insan yaşamını kolaylaştırmaya yöneliktir. Ev, iş yeri, okul, sosyal hayatımız, hastaneler hayatımızın her alanında faydalanırız.

Teknolojinin iyi veya kötü eserlerinden biri de robotlardır. Her ne kadar robot denilince insanın aklına hemen kolu bacağı olan, gelecekte insanların yerini alacağı iddia edilen akıllı makineler gelse bile hepsi bunlardan ibaret değil. Kısaca tanımlamak gerekirse robot, mekanik sistemleri ve bunlarla ilişkili kontrol ve algılama sistemleri ile bilgisayar algoritmalarına bağlı olarak akıllı davranan makinelerdir. Bir robotu yapmasını istediğimiz işe göre programlamamız mümkündür. İstenirse yeniden programlanabilen, parçaları, aletleri programlanmış görevine göre taşıyıp işleyen çok fonksiyonlu makinelerdir. Robotlar ortamdan topladıkları verileri kendi sistemlerinde sentezleyerek amaçlarına yönelik olarak kullanırlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Biz insanlar ilk çağlardan itibaren günlük hayatımızı kolaylaştırmak adına günlük işlerimizde kullanabileceğimiz aletler inşa ettik. İcat ettiğimiz bu aletler sayesinde bazı şeyleri yapmamız daha kolay oldu. Ama teknoloji geliştikçe insanlar bu işleri yapmak yerine başka bir şeye yaptırma düşüncesine kapıldı. Bunun gerçekleşmesi için de hızla çalışmaya başladı. Robotlar resmen hayatımıza 20. yüzyılda girdiler.  Başlangıçta küçük işlerimizde bize yardım eden robotları şimdi uzay araştırmalarında kullanıyoruz. Tabii ki yalnızca uzay araştırmalarında kullanmıyoruz. Robotlar hayatımızın her alanında aktif olarak görev alıyorlar. Bu alanlardan bazıları: endüstri, insanların giremeyeceği ortamlardaki operasyonlar, tıp, hobi ve eğlence sektörü, askeri alanlardır.

Tüm bu iyi şeylerin yanında bazı kötü senaryolar da dönmeye başladı. Teknoloji ilerledikçe robotların tüm dünyayı ele geçirecekleri gibi şimdi kulağa fazlasıyla uçuk gelen ama gerçekleşebilecek senaryolar. Robotlar hayatımızda aktif bir şekilde görev aldıkça insanlar bazı işlerdeki yerlerini robotlara bırakmaya başladılar. Teorilere göre bu böyle devam ederse dünya üzerinde ne kadar iş varsa hepsini robotlar yapmaya başlayacaklar ve insanlara gerek duyulmayacak. Şimdilik bize hayli uzak bir ihtimaldir. Robotlar bizim için hayatımızı kolaylaştıran, yapamayacağımız işleri gerçekleştirmemizi sağlayan, programladığımız amaçlar için çalışan makineler olarak hayatımızda olmaya devam edecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir