Rize’nin Adı Üzerine Özeti

Okuduğunuz metni, metnin kahramanlarından biri olan Roza’nın ağzından özetleyiniz. Metin kısaca Rize isminin hikayesini anlatmakta.

 

Hali vakti yerinde olan Ali Reis ile Roza arasında geçmektedir hikaye. Ali Reis çok zengin bir kişi. Roza ile dillere destan aşk yaşar. Ali Reis, Roza için saray bile yaptırmış. O sarayda yaşamaya başlamışlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günlerden birgün Ali Reis karadenize açılmış. Ama geri dönmemiş. Roza, günlerce onun dönüşünü beklemiş. Camın önünden ayrılmamış, dışarı çıkmamış. Ali Reis dönene kadar gülmemiş, eğlenmemiş. Roza, içini türkülere dökmüş. Türküler yazmış.

Bir gün Roza’yı pencerede görememişler. Merak etmişler acaba başına bi hal mi geldi diye saraya gidip bakmışlar. Roza gitmiş sarayı terk etmiş ve arkasında not bırakmış. Hazineden fakirlere dağıtın, kilerimden fakirleri doyurun diye. Civarda yaşayanlar sarayın etrafına evler yaparak zamanla büyümüş orası.

İşte Roza diye diye zamanla Rize’ye dönmüş ismi. Hatta çok yağmur yağmasını Roza’nın gözyaşları diye yorumlayan bile varmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.